PUDCAD: A case study using video games to teach inclusive design principles in design education
PUDCAD: Tasarım eğitiminde evrensel tasarım prensiplerini öğretmek için video oyunlarını kullanmak üzerine vaka analizi
- Tez No: 647326
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜVEN ÇATAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Oyun Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmanın amacı tasarım öğrencilerine kapsayıcı tasarım prensiplerini geleneksel eğitim yöntemleri yerine video oyunları kullanarak öğretmenin daha etkili bir araç olup olmadığını karşılaştırmaktır. Şu anda video oyunlarının eğitime, özellikle de tasarım eğitimine yönelik adaptasyon çalışmaları daha başlangıç düzeyindedir. Tasarım Eğitiminde Evrensel Tasarım Prensiplerini Bilgisayar Destekli Tasarım Eşliğinde Bir Oyunda Öğrenme (PUDCAD) projesi, Avrupa Komisyonu tarafından Erasmus+ için desteklenen bir projedir ve bu çalışmada vaka analizi olarak incelenecektir. Toplamda dört adet öğrenci atölyesi gerçekleşmiştir ve güvenilir veriler elde edebilmek için nicel ve nitel veri toplama yöntemlerine başvurulmuştur. Sonuçlar video oyunlarının tasarım eğitiminde öğrenme, problem çözme ve merak uyandırma konusunda iyi bir potansiyel olduğunu göstermiştir. Tasarım eğitiminde video oyunlarını uygulamaya geçirme araştırmalarında yöntem olarak vaka analizi kullanmanın faydalı olduğu da sonucuna varılmıştır ve gelecekteki eğitimcilerin belirli hedeflerine göre referans olarak alabilmeleri için iyi bir temel oluşturabileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is about how inclusive design principles can be taught to design students by using video games rather than traditional education methods and compare them if video games are a more effective medium for this type of education. There are currently only preliminary studies regarding the implementation of video games to education, specifically on design education. As an introduction, definitions and applications of inclusive design will be discussed, and video games as a medium for education. As the case study, Practicing Universal Design Principles in Design Education through a CAD-Based Game (PUDCAD), a project granted by the European Commission for the Erasmus+ Program will be taken. Four student workshops were made in total, and qualitative and quantitative data sampling methods were made to find reliable conclusions. Results show that implementing video games on design education has good potential for learning, problem-solving, and engagement. Using a case study as a method for implementing video games for design education was also beneficial. It can be a good foundation for future lecturers to reference their specific objectives.