Karışık sonlu elemanlar uzayı ile iki ölçekli işlece dayalı yükseltme tekniği kullanarak akustik dalga alanı hesaplama
Acoustic wave field computation using two-scale operator-based upscaling technique with mixed finite element space
  1. Tez No: 647336
  2. Yazar: AFIZ ALIEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELMA KADIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
İşlece dayalı yükseltme tekniği, modelin fiziksel parametrelerinin tanımlandığı ince grid ölçekten kaba bir ölçeğe dönüştürülmesi işlemidir ve hesaplama yükünü azaltmak için kullanılan bir tekniktir. Yükseltme işlemi fiziksel olarak gerçekçi ve uygulanabilir modellerin oluşturulmasına izin vermektedir. Yükseltme, modelin fiziksel parametrelerinin tanımlandığı ince grid (ızgara) ölçekten kaba grid ölçeğine dönüştürülmesi işlemidir. Sayısal algoritma iki aşamalı ayrıklaştırma işlemine dayanmaktadır. Öncelikle kaba grid blokları içerisindeki ince gridler üzerindeki bilinmeyenler çözülür. Sonra yükseltme tekniği ile kaba grid operatörünü tanımlamak için kullanılır. Yöntem düşük düzen Raviart-Thomas karışık sonlu-elemanlar yaklaşımı ile geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The operator based upscaling technique is the process of converting the model from a thin grid scale to a coarse scale, where physical parameters of the model are defined, and is a technique used to reduce computational load. The upscaling process allows the creation of physically realistic and viable models. Upscaling is the process of converting the model's physical parameters from the thin grid scale to the coarse grid scale and compute to the coarse grid scale. The numerical algorithm based on two-stage discretization. First, the unknowns on thin grids in the coarse grid blocks are solved. It is then used to identify the coarse grid operator with the upgrade technique. A low order Raviart-Thomas mixed finite-element approach was used in the method.