Esnek reel noktalar
Soft real points
- Tez No: 647341
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜRMET FULYA AKIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu tez çalışmasında, topoloji biliminin konularını esnek durumda ele alabilmek hedeflenerek ortaya çıkarılan esnek nokta ve esnek reel nokta kavramları üzerinde çalışılmıştır. Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm olan Giriş bölümünde esnek cümle teorisi ve özellikleri, literatürdeki kaynaklar yardımıyla kronolojik sıraya göre verilmiştir. Esnek tek nokta kavramının ortaya çıkışı ve buradan hareketle esnek reel noktaların gelişim yolculuğu kısaca anlatılmıştır. İkinci bölümde esnek cümleler ve özellikleri ayrıntılı olarak açıklanmış ve örneklendirilmiştir. Üçüncü bölümde, esnek tek nokta kavramı tanıtılmıştır. Dördüncü bölümde, bir önceki bölümden hareketle esnek reel noktalar ve bunların cebirsel özellikleri verilmiştir. Kavramın daha iyi anlaşılmasına yardımcı olması için bütün tanımlar özellikler ayrı ayrı örneklendirilmiştir. Ayrıca esnek reel nokta metriği tanıtılmıştır. Metrik uzaylardaki bazı tanım ve özellikler esnek reel noktalar yardımıyla esnek reel nokta metriğine uyarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the notions of soft points and soft real points are studied which are derived with the purpose of defining the soft versions of topological topics. This thesis is composed of four chapters. In the first chapter, introduction, the theory of soft sets and its properties are given according to the literature review. It is mentioned that the appearance of soft points and the progress story of soft real points. In the second chapter, soft sets and their properties are given in details.In the third chapter, the notion of soft point is introduced. In the fourth chapter, soft real points and their algebraic properties are defined by using the definition of soft points. Each definition and each property are exemplified to make the topic more understandable. Also, the notion of soft real point metric is introduced. Some definitions and properties in metric spaces corresponding to in soft real point metric spaces are given by using soft real points.