Türkiye'de 2000'li yıllarda çalışma ilişkilerinin dönüşümü
The transformation of labour relations in Turkey in 2000s
- Tez No: 501886
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA DİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Türkiye'deki çalışma ilişkilerinde belli dönemlerde ülke içindeki ve dünyadaki siyasal, iktisadi ve toplumsal değişimler etkisiyle kritik dönüm noktaları olmuştur. 1980 askeri darbesinin ardından ithal ikameci bir ekonomik yapılanmadan ihracata dönük bir ekonomik yapılanma dönemine girilmiştir. Bu değişim çalışma ilişkilerinin yapısında önemli değişiklikleri beraberinde getirmiştir. Neoliberal adı verilen politikaların uygulandığı 1980'li ve devamındaki 1990'lı yıllarda ekonomik programlardaki özelleştirmelerle birlikte çalışma hayatındaki çalışma biçimleri değişmeye başlamıştır. 2000'li yıllara gelindiğinde ise sermaye birikimi bakımından kritik düzeylere yükselen sermaye sınıfı açısından çalışma ilişkileri alanında da yeni bir dönüşüm ihtiyacı oluşmuştur. 2000'li yıllarda çalışma hayatını etkileyen bu değişimler başlangıçta fiili uygulamalarla gündeme gelse de dönüşümlerin somut ifadeleri yasal düzenlemelerde kendilerini ortaya koymaktadır.Aynı zamanda bu yıllarda uygulanan neoliberal politikalar işçilerin çalışma sürelerinin fiilen uzamasına, reel ücretlerin düşmesine, işsizlik oranlarının yükselmesine, esnek çalışma biçimlerinin yaygınlaşmasıyla istihdamın daha fazla güvencesiz hale gelmesine, etkili sendikal örgütlenmenin ve toplu hak arayışlarının önünün kesilmesine yol açmıştır.Bu çalışma, 2000'lerin ilk yıllarından itibaren başlayan ve günümüze kadar uzanan dönemde, Dünyada ve Türkiye'deki ekonomi ve siyaset eksenindeki gelişmelerin etkileriyle dönüşüme uğrayan çalışma ilişkilerini, bu dönüşümün tarihsel arka planı ile birlikte incelemektedir. Bu dönemde çıkarılan yasalarla şekillenen çalışma koşullarındaki değişimleri ve işçi sınıfı açısından, örgütlenme, sendikalaşma sorunlarını ortaya koymak çalışma hayatının dönüşümlerini somutlaştıracağı için bu çalışmada dönüşümün kritik göstergelerini içeren bazı yasa değişikleri ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
There have been some critical milestones in labour relations in Turkey because of the domestic and worldwide political, financial and social changes in certain periods. Following the 1980 military coup, import based financial configuration has evolved into an export based one. This change has brought some significant alterations on the structure of labour relations. Forms of labour have changed together with the privatization in the economic programs in 1980s as the years of neoliberal policy applications and subsequently in 1990s. However, there arouse a need for a new transformation on labour relations concerning capital owning class which rose to critical levels in terms of capital stock on the onset of 2000s. Although these changes effecting the labour life in the years 2000s were current issues with de facto applications at the beginning, the concrete expressions of transformations have revealed themselves with legal regulations. The neoliberal policies applied in these years has also led to increase of working hours, decrease of real prices, increase of unemployment, more unsecure employment due to the flexible working arrangements becoming more common, blocking the effective union organization and collective search for rights. This study analyses the labour relations which have been transformed because of the effects of developments in the axis of economics and politics in Turkey and in the world starting from the beginning of 2000s till now together with the historical background of this transformation. Considering it would be beneficial to reveal the changes in working conditions which were shaped by the laws enacted in this period and to present the problems on organization and unionization from the point of working class in order to concretize the transformations of labour life, some changes in law including the critical indicators of the transformation were discussed in this study.