Televizyon stüdyoları iç mekan düzenlemelerinin amaca uygun esnek ve değişebilir nitelikte kullanımı
The Flexible and changeable use of interior space of television studios according to aim
  1. Tez No: 113564
  2. Yazar: PELİN YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN AZZEM AYDINÖZ
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 382
Özet
Bu çalışmada en etkin iletişim araçlarından birisi olan televizyonun, ortaya çıktığı dönemden günümüze kadar iç mekan biçimlenmesi yönünden stüdyo bazında geçirdiği evreler ve mekansal oluşumlar incelenmiş, stüdyoların çağdaş gereksinimler paralelinde esnek ve değişebilir nitelikte amacına uygun kullanımı analiz edilmiştir. Çalışma beş ana bölümden meydana gelmektedir. Birinci bölümde, televizyonun tarihsel gelişimi ile birlikte televizyon stüdyolarının ilk defa ortaya çıkışı, ülkemizdeki ilk stüdyolar ve bunların iç mekan biçimlenmelerinin o dönemdeki olanaklar dahilinde analizi yapılmıştır. Bu stüdyolar içerisinde Ankara'da bulunan Arı Stüdyosu'nun iç mekan biçimlenmesi gerek teknik gerekse estetik düzenlemeler bağlamında incelenmiş ve tespit çalışması yapılmıştır. İkinci bölümde televizyon stüdyolarının iç mekan düzenlemeleri çok yönlü olarak araştırılmıştır. Öncelikle stüdyoların yan hacimlerine değinilmiş, stüdyo iç mekanına en temel yaklaşımla hem yapım süreci ve program oluşum aşamaları bazında hem iç mekan düzenlemeleri bağlamında genel bir giriş yapılmıştır. Stüdyo iç mekanının oluşumuna yönelik teknik ve estetik düzenlemeler, akustik, aydınlatma, iklimlendirme, dekor düzenlemeleri vb. analiz edilmiştir. Üçüncü bölümde öncelikle stüdyolarda yapılan programların amaca uygun sınıflandırılması ve buna bağlı olarak iç mekan düzenlemeleri ortaya konmuştur. Bir sonraki aşama stüdyo iç mekanlarında gerek ortak noktaların gerekse biri birine göre değişim gösteren noktaların saptanması ve bunu iç mekanda optimizasyon kavramının çok yönlü olarak irdelenmesi takip etmiştir. îç mekan düzenlemelerinin çok amaçlı kullanımı ve multidisipliner tasarım olgusunun analizi yapılarak amacınaIII uygun esnek, değişebilirlik kavramlarının özü olan düzenlemelere değinilmiştir. Ayrıca modüler ünitelerin kullanımı ilkesi ile de bu kavramlar ilişkilendirilmiştir Dördüncü bölümde stüdyoların iç mekan bazında oluşumuna yönelik şematik tanımlar ile sanal ve reel ortam bağlamında analizi yapılmıştır. En genel anlamda iç mekan düzenlemeleri kriterlerine değinilmiş ve özgün stüdyo önerisini oluşturmak için tasarıma ilişkin öneriler yapılmıştır. Belgeleme çalışması niteliğinde stüdyo analizleri yapılmıştır. Beşinci bölümde iç mekanda sahne düzeni oluşumuna yönelik alternatiflerin de sonucunda esnek ve değişebilir niteliklerde tasarım önerileri amacına uygun çözümlerle ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research the developments of different forms of interior space and its use in television studios is analyzed from the beginnings of television up to date by emphasizing the flexible use of changeable elements of interiors according to specific purposes. This work exists of five main parts. In the first part we started our analysis by describing the developments in the history of television and the television studios in Turkey with their interiors from the beginning, and what had been realized with the means at hand. From one of these studios, the interior organization of Ankara An Studio is examined by both technical and aesthetical neccessities. In the second part, examining the interior organization of television studios by many sided does a general introduction. The structurization of interior space, technical, aesthetical, acoustic, means of creating different forms of interior space including light, the creation of atmosphere and decoration have been analized in detail. In the third part firstly the classification of programs prepared in television studios among their purposes and related to this their interior organizations are being put forward. Recognizing both the common and changable criterias with each other in studios and analyzing the optimization concept related to these among the studio interiors follows the other step. This is followed by an analysis of the multi-purpose use of interior space formations and of multidiciplinary design and the organizations formed by the basis of flexible and changeable design criteria are being reached. And also the relation of the usage of modular units whit these concepts are mentioned.V In the fourth part the schematic versions of the television studio interiors among both virtual and real space are analyzed. In general the criteria of the interior organizations of television studios are being mentioned and for documentation purposes we have presented some of existing interior spaces in the television studios in Turkey and made suggestions for better solutions by applying design techniques based on flexible and changeable space elements. In the fifth chapter reached by the solution of the stage formation in interiors, some design suggestions are being put forward by flexible and changeable criteria among their purposes.