Nokta-küme problemleri üzerine
On the point-set problems
- Tez No: 647355
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL EKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Mildly normal uzaylar konusu M. K. Singal ve A. R. Singal tarafından tanıtılmıştır (Mildly normal spaces, Kyungpook Math. J., 13 (1973), 27-31). Topolojik uzaylarda rαg kapalı kümeler konusu Noiri tarafından anlatılmıştır (Almost αg closed functions and separation axioms, Acta Math. Hungar., 82 (3) (1999), 193-205). α-açık kümeler ailesi ve α-kapalı kümeler ailesi Njastad tarafından açıklanmıştır (On some classes of nearly open sets, Pacific J. Math., 15 (1965), 961-970). e-kapalı küme tanımı ve e-açık küme tanımları ve çalışmaları 2008 de Ekici tarafından sunulmuştur. δ açık kümesi tanımı Velicko tarafından anlatılmıştır (H-closed topological spaces, Amer. Math. Soc. Transl., 78 (1968), 103-118). Bu tezin amacı normal uzayları ve normal uzayların bazı özelliklerini araştırmaktır. Ayrıca topolojik uzaylar üzerinde tanımlanan sürekli, örten fonksiyonların normal uzaylar üzerinde nasıl çalıştığını açıklamaktır.
Özet (Çeviri)
The subject of mildly normal spaces was introduced by M. K. Singal ve A. R. Singal (Mildly normal spaces, Kyungpook Math. J., 13 (1973), 27-31). The subject of rαg closed sets in spaces was introduced by Noiri (Almost αg closed functions and separation axioms, Acta Math. Hungar., 82 (3) (1999), 193-205). The families of α-open sets and α-closed sets were studied by Njastad (On some classes of nearly open sets, Pacific J. Math., 15 (1965), 961-970). The concept of e-closed sets and the concept of e-open sets and their studies were introduced by Ekici in 2008. The concept of δ open sets was introduced by Velicko (H-closed topological spaces, Amer. Math. Soc. Transl., 78 (1968), 103-118). The aim of this thesis is to investigate normal spaces and some properties of normal spaces. Meanwhile, some properties of normal spaces under the continuous onto functions in topological spaces are explained.