Optimization of cellular network technology using software defined networking
Hücresel ağ teknolojisinin yazılım tanımlı ağlarla optimizasyonu
  1. Tez No: 647379
  2. Yazar: SAYED MANSOOR KAZEMI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY AT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Telekomünikasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Son zamanlarda 5G ve nesnelerin interneti (IoT) teknolojileri, vadettikleri yüksek veri hızları ve etraftaki cihazları operatörleriyle etkin, ucuz ve daha güvenli bir şekilde bağlantı kurmalarını sağlamaları sebebiyle oldukça fazla ilgi çekmektedir. 2022 yılında veri trafiği talebinin ayda 77,49 eksabayt seviyesine ulaşmasıyla, 5G ve IoT'yi içeren yeni bir iletişim dönemi başlayacaktır. IoT mimarisinde enerji tüketimi korunurken artan ağ veri trafiğini iletmek için optimal yolların (rotanın) belirlenmesi oldukça zor bir iştir. Benzer şekilde nesnelerin donanım ve haberleşme sınırlılıklarından dolayı; ağ, rota belirleme işlemini makul bir zaman dilimi içinde gerçekleştirmeli ve belirli kaynaklara hesaplama ve trafik yükü oluşturmaktan kaçınmalıdır. Bu tezde, IoT'de enerji tüketimini azaltmak için oyun teorisi ve yazılım tanımlı ağ kombinasyonunu kullanan yeni bir model sunulmuştur. Bu mimaride, tüm IoT nesneleri bir SDN denetleyicisine bağlıdır ve bu nesneler arasındaki iletişim yönetimi bu SDN denetleyicisi tarafından gerçekleştirilmektedir. Bir kez SDN-tabanlı ağ topolojisi oluşturulduktan sonra, her çift nesne arasındaki optimal yol, oyun teorisi-tabanlı model tarafından bulunmakta ve seçilmektedir. Algoritma, enerji ve gecikme kriterlerini eşzamanlı dikkate alarak yol seçim prosedürünü gerçekleştirmektedir. Önerilen yöntem benzetim ortamında gerçeklenip performansı daha önce yapılan çalışmalarla karşılaştırıldığında, önerilen yöntemin enerji tüketimi ve ağdaki uçtan uca gecikmeyi azalttığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Recently, 5G and the Internet of Things (IoT) has attracted a plethora of attention due to its promises of higher data rates, and interconnecting our surrounding devices efficiently, inexpensive, and more reliable with their operators. The proliferation demand for data traffic will reach 77.49 exabytes per month in 2022, ushering in a new era of communication including 5G and the IoT. In IoT architecture determining the optimal paths for transmitting data in terms of increasing network data traffic while maintaining energy consumption is a major challenge. Because of the hardware and communication constraints of the objects, the network must be able to perform route discovery operations within a reasonable time frame and avoid imposing computational and traffic burdens on specific resources. In this thesis, a new model to reduce energy consumption in IoT using a combination of game theory and Software-defined networking (SDN) is presented. In this architecture, all IoT objects are connected to an SDN controller, and the management of communication between these objects is performed through the SDN controller node. Once the SDN-based topology is formed, the optimal path between each pair of objects will be discovered and selected by a game theory-based model. This algorithm performs the path selection procedure by considering both energy and delay criteria simultaneously. Evaluating the performance of the proposed method in the simulated environment and comparing its performance with previous research show that the proposed method will reduce the energy consumption and end-to-end delay in the network.