Aminofenol ve aminopiridin türevi yeni azometin bileşiklerinin sentezi, karakterizasyonu ve teorik hesaplamaları
Synthesis, characterization and theoretical calculations of aminophenol and aminopyridine derivative new azomethine compounds
  1. Tez No: 647402
  2. Yazar: ATAKAN AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMEL ERMİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu çalışmada, tiyofen-aminofenol işlevselliği içeren sekiz yeni azometin bileşiği (3a-3h) ile tiyofen-aminopiridin işlevselliği içeren yedi yeni azometin bileşiği (5a-5g) geleneksel ısıtma ve mikrodalga destekli sentez yöntemleri kullanılarak iyi verimlerde sentezlenmiştir. Yeni sentezlenen bileşiklerin yapıları, UV-görünür bölge, FTIR, 1H ve 13C NMR spektroskopik tekniklerle ve element analiz ile karakterize edilmiştir. Teorik hesaplama yöntemiyle optimize edilmiş moleküler yapılar, 1H ve 13C NMR kimyasal kayma değerleri, UV-görünür bölge spektroskopik parametreleri, HOMO-LUMO enerjileri, Mulliken (MPA) ve doğal (NBO) atom yükleri, moleküler elektrostatik potansiyel (MEP) haritaları ve çözücü erişebilen yüzeyler (SAS) bütün bileşikler için DFT/B3LYP/6-311G(2d,p) yaklaşımı kullanılarak hesaplanmıştır. DFT hesaplamaları ile elde edilen teorik spektroskopik özellikler deneysel verilerle çok iyi bir uyum göstermektedir. Ayrıca, (3a-3h) bileşikleri Bacillus cereus (NRRL-B3711), Bacillus subtilis (NRRL-B4378), Escherichia coli (NRRL-B3008), Staphylococcus aureus (ATCC-6538) ve Salmonella typhimurium (ATCC-13311)' e karşı ve (5a-5g) bileşikleri ise Bacillus cereus (NRRL-B3711), Escherichia coli (NRRL-B3008), Listeria monocytogenes, Micrococcus luteus, Salmonella typhimurium (ATCC-13311) ve Staphylococcus aureus (ATCC-6538) bakteri türlerine karşı antibakteriyel aktiviteleri açısından taranmıştır. Sonuçlar, araştırılan bileşiklerin test edilen mikroorganizmalara karşı orta ve iyi derecede aktif, hafif aktif veya aktif olmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, eight new azomethine compounds (3a-3h) containing thiophene-aminophenol functionality and seven new azomethine compounds (5a-5g) bearing thiophene-aminopyridine functionality were synthesized in good yields by using the conventional heating and microwave assisted synthesis methods. The structures of the newly synthesized compounds were characterized by UV-Vis, FTIR, 1H and 13C NMR spectroscopic techniques and elemental analysis. The optimized molecular structures by the theoretical method, 1H and 13C NMR chemical shift values, UV-Vis spectroscopic parameters, HOMO-LUMO energies, Mulliken (MPA) and natural (NBO) atomic charges, molecular electrostatic potential (MEP) maps and solvent accessible surfaces (SAS) were calculated for all compounds by using DFT/B3LYP/6-311G(2d,p) approach. The theoretical spectroscopic features obtained by DFT calculations show a very good agreement with the experimental data. In addition, (3a-3h) were screened for their antibacterial activities against Bacillus cereus (NRRL-B3711), Bacillus subtilis (NRRL-B4378), Escherichia coli (NRRL-B3008), Staphylococcus aureus (ATCC-6538) and Salmonella typhimurium (ATCC-13311), while (5a-5g) were investigated for their antibacterial activities against Bacillus cereus (NRRL-B3711), Escherichia coli (NRRL-B3008), Listeria monocytogenes, Micrococcus luteus, Salmonella typhimurium (ATCC-13311) ve Staphylococcus aureus (ATCC-6538). The results show that investigated compounds have either moderately and good active, slightly active or inactive among the tested microorganisms.