Micrococcus luteus ve Bacillus pumilus türlerinin lityum giderim kapasitelerinin belirlenmesi
Determination of lithium removal capacity of Micrococcus luteus and Bacillus pumilus
- Tez No: 647415
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL DÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Yapılan tez çalışmasında, Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Biyoteknoloji Araştırma Laboratuvarı, Kültür Koleksiyonu'ndan Bacillus pumilus ve Micrococcus luteus lityum(I) gideriminde biyosorbent olarak kullanılmak üzere alınmıştır. Biyosorpsiyon verimini optimize etmek amacıyla pH 3, 5, 7, 9, 10, başlangıç lityum konsantrasyonu 2.5, 5, 10, 20 mg/L, farklı iyon ilavesi 20 mg/L Mg+2 ve 40 mg/L Na+ ve biyosorbent derişimi 1 ve 2 g/L olarak denenmiştir. Deneyler sonucunda Bacillus pumilus ve Micrococcus luteus biyosorbentlerinin en iyi lityum sorpsiyonunu ph 9'da yaptıkları görülmüştür. Kullanılan biyosorbentler için lityum(I) konsantrasyonlarının artmasıyla biyogiderim veriminin düştüğü gözlemlenmiştir. En düşük lityum(I) konsantrasyonunda, en iyi biyosorpsiyon Bacillus pumilus için %33.8 , Micrococcus luteus için %19.3 bulunmuştur. Biyosorbent konsantrasyonu 2 g/L iken Bacillus pumilus %41.1, Microccocus luteus %25.6 biyogiderim yapabilmiştir. Yabancı iyon ilavesinin lityum(I) giderimi üzerinde Bacillus pumilus için olumsuz etki gösterirken, Micrococcus luteus için ise olumlu etki yarattığı gözlenmiştir. Yapılan tez çalışmasında matematiksel olarak adsorpsiyon dengesinin tanımlanmasında Freundlich ve Langmuir denge izotermleri kullanılmıştır. Model sabitleri hesaplanmıştır ve adsorpsiyon dengesinin her iki adsorpsiyon modeline de uyumlu olduğu görülmüştür. Deneyler sonucunda günümüzde kullanımı artmakta olan ve geri kazanımı gittikçe önem kazanan lityum(I) iyonunun biyogideriminde Bacillus pumilus ve Micrococcus luteus'un önemli bir potansiyele sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, Bacillus pumilus and Micrococcus luteus were provided from Culture Collection of Ankara University, Biology Department, Biotechnology Research Laboratory to be used as biosorbent for lithium(I) removal. In order to optimize biosorption efficiency, initial solution pH 3, 5, 7, 9, 10, initial concentration of lithium 2.5, 5, 10, 20 mg/L, foreign ion addition 20 mg/L Mg+2 and 40 mg/L Na+ and concentration of biosorbent 1 and 2 g/L were investigated. As a result of these experiments highest lithium sorption capacity for Bacillus pumilus and Micrococcus luteus has found at pH 9. Increased value of initial lithium(I) concentration had a adverse effect on bioremoval for both biosorbents. It was found that the best biosorption for Bacillus pumilus had been the rate of 33.8%; and 19.3% for Micrococcus luteus. While biosorbent concentration was 2 g/L, Bacillus pumilus was able to uptake lithium(I) 41.1% and 25.6% for Micrococcus luteus. It was determined that foreign ion addition has negative impact on lithium(I) bioremoval by Bacillus pumilus and positive effect on Micrococcus luteus. In this thesis study, Freundlich and Langmuir isotherms were used to define the adsorption equilibrium mathematically and it has been shown that calculated model constants were compatible with both adsorption model. At the end of the biosorption studies, it was concluded that Bacillus pumilus and Micrococcus luteus were successful microorganisms at bioremoval of lithium(I), which is increasingly used today and whose recovery is increasingly important.