Ova kurbağası (Pelophylax ridibundus, pallas 1771) yetiştiriciliğinde bazı bakteriyel etkenlerin araştırılması
Investigation of some bacterial agents in the marsh frog (Pelophylax ridibundus, pallas 1771) raniculture
- Tez No: 502633
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMİN ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Kurbağa eti birçok dünya mutfağında yerini almış gıda değeri yüksek bir besin kaynağıdır. Kurbağa gereksiniminin karşılanabilmesi için 1900'lü yıllardan beri yetiştiriciliği yapılmaktadır. Son yıllarda, ülkemiz doğal habitatında mevcut olan tüketilebilir kurbağa türleri ekstansif ve yarı entansif olarak yetiştirilmekte, ancak entansif yetiştiricilik deneme aşamasındadır. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Mersin ili Aydıncık Tarım İlçe Müdürlüğünce üç yıldır yürütülen entansif kurbağa yetiştiricilik projesinde birçok teknik ve sağlık sorunuyla karşılaşılmıştır. Bu sorunlara çözüm üretebilmek amacıyla tesiste kullanılan su, kurbağa yemi ve kurbağaların başkalaşım evrelerinden örnekler alınarak bazı fiziksel, kimyasal, mikrobiyolojik analizler ve antibakteriyel ilaç duyarlılık testleri yapılmıştır. Bu amaçlarla tesisten 30.03.-12.10.2017 tarihleri arasında toplam 30 adet su, 8 adet yem ve 381 adet kurbağa örneği alınmıştır. İşletmeye gelen kaynak suyu çok sert su, diğer fiziksel ve kimyasal kriterler yönünden kaliteli su niteliğinde olduğu anlaşılmıştır. Su örnekleri toplam mezofilik aerobik bakteri ve koliform bakteri sayıları yönünden genel olarak 2. sınıf kıtaiçi yüzeysel su niteliğindedir. Tez süresince kurbağalarda ölüm oranı % 80'i geçmiş, ölümler daha çok 14-21 günlük larvalarda, havuzlarda yosunlaşma ve fitoplankton artışından dolayı hava kabarcığı hastalığı nedeniyle meydana gelmiştir. Tez çalışması kapsamındaki tüm örneklerde 32'si Gram negatif basil, 9'u Gram pozitif basil, 9'u Gram pozitif kok ve ikisi mantar olmak üzere toplam 52 türe ait 243 adet izolat saptanmıştır. Bu izolatların 61'i (% 25,1) toplam 30 adet suyun 25'inde (% 83,3); 173'ü (% 71,2) toplam 76 adet kurbağa örneğinin 66'sında (% 86,8) ve 9'u (% 3,7) 8 adet yemin 5'inde (% 65) ayırt edilmiştir. İzole edilen 2 adet mantar küflü bir yem örneğinde saptanmıştır. Yapılmış olan literatür taramalarına göre, kurbağa tesisi suyu ve/veya kurbağa örneklerinde ilk defa bildirilen izolatlar bulunmaktadır: Gram negatif basiller Bordetella hinzii, Brevundimonas diminuta/vesicularis, Burkholderia mallei, Delftia acidovorans, Morganella morganii, Providencia rettgeri, Pseudomonas mendocina, Rhizobium radiobacter, Serratia fonticola, Serratia odorifera, Sphingomonas paucimobilis, Sphingobacterium thalpophilum, Stenotrophomonas maltophilia; Gram pozitif basiller Bacillus clausii, B. fortis, B. pumilus, B. smithii, B. subtilis/amyloliquefaciens/atropha, Lysinibacillus sphaericus/fuciformis; Gram pozitif koklar Aerococcus viridans, Enterococcus gallinarum, Granulicatella adiacens, Kocuria kristinae, K. rhizophila, K. rosea, Micrococcus luteus/lylae ve Staphylococcus equorum. Sonuç olarak, su, yem ve kurbağa örneklerinde kurbağa ve insan sağlığı için risk oluşturabilecek fırsatçı patojen bakterilerin varlığı ortaya konulmuştur. Tezde elde edilen veriler ışığında, sürdürülebilir entansif kurbağa yetiştiriciliğinin ülkemizde geliştirilebilmesi için daha ileri araştırmalara gereksinim bulunduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Frog meat is a high nutrient source of food that has taken its place in many world cuisines. In order to meet the need for frogs, breeding has been carried out since 1900's. In recent years, the consumable frogs that are present in our country's natural habitat are reared extensively and semi-intensively, but intensive cultuvation is in the experimental phase. Many technical and health problems have been encountered during the intensive frog farming project carried out for three years by the Ministry of Food Agriculture and Livestock, Agricultural District Directorate of Aydıncık, Mersin Province. In order to provide solutions to these problems, some physical, chemical, microbiological analyzes and antibacterial drug susceptibility tests have been carried out on samples from water, feed and metamorphosis phases of frogs. For this purpose, a total of 30 water, 8 feed and 381 frog samples were collected between 30.03 and 12.10.2017. It has been understood that the spring water coming to the frog farm is of very hard water and of good quality in terms of other physical and chemical criteria. According to total mesophilic aerobic bacteria and coliform bacteria counts, quality of water samples are in general of second grade continental surface water. During the study mortality rate of the frogs was more than 80%. Mortalities mostly occured in 14-21 days old larvae, because of air bubble disease due to excessively growth of algae and phytoplankton in the pools. In all the samples included in the thesis, 243 isolates belonging to 52 different species were detected, 32 of which were Gram negative bacilli, 9 were Gram positive bacilli, 9 were Gram positive cocci and two were fungi. Of these isolates, 61 (25.1%) were in 25 (83.3%) of the total 30 water, 173 (71.2%) were identified in 66 (86.8%) of 76 frog samples, and 9 (3.7%) from 5 feeds of total 8 (65%). Two isolated molds were found in one moldy feed sample. According to published literature, there are first reported bacterial isolates in frog farm water and / or frog specimens: Gram negative bacilli: Bordetella hinzii, Brevundimonas diminuta/vesicularis, Burkholderia mallei, Delftia acidovorans, Morganella morganii, Providencia rettgeri, Pseudomonas mendocina, Rhizobium radiobacter, Serratia fonticola, Serratia odorifera, Sphingomonas paucimobilis, Sphingobacterium thalpophilum, Stenotrophomonas maltophilia; Gram positive bacilli: Bacillus clausii, B. fortis, B. pumilus, B. smithii, B. subtilis/amyloliquefaciens/atropha, Lysinibacillus sphaericus/fuciformis; Gram positive cocci: Aerococcus viridans, Enterococcus gallinarum, Granulicatella adiacens, Kocuria kristinae, K. rhizophila, K. rosea, Micrococcus luteus/lylae ve Staphylococcus equorum. As a result, the presence of opportunistic pathogenic bacteria in the water, feed and frog specimens, which could pose a risk for frogs and human health, has been documented. In the light of the data obtained in this study, it has been understood that further researches are needed to develop sustainable intensive frog farming in our country.