Yozgat atık su arıtma tesisinin mikroplastik tutma kapasitesinin belirlenmesi
Determination of microplastic holding capacity of Yozgat wastewater treatment plant
- Tez No: 647493
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEYDA ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Plastik materyallerin üretimi 1950'lerden itibaren hızla artış göstermiştir. Plastik materyaller dayanıklı, kolay şekli alabilen ve ucuz materyaller olduklarından bir çok faklı endüstriyel alanda yaygın olarak kullanılmaktadır. Plastik maddeler dayanıklı olduklarından doğada bozunmaktan ziyade zamanla küçük parçacıklara ayrılırlar. Bu küçük parçacıklardan boyutu 5mm'den daha küçük olanlar genellikle mikroplastik olarak adlandırılmaktadır. Büyük miktarda üretim oranına bağlı olarak, plastik atıkların doğada birikimi de dünya çapında hızla artış göstermektedir. Ancak bu plastik atıkların farklı ekosistemlerde ki dağılışı ve etkileri hala tam olarak bilinmemektedir. Evsel ve endüstriyel atıkların toplandığı ve arıtıldığı atık su arıtma tesisleri doğaya plastik tutulum veya salınım oranlarının tahmin edilmesinde önemli tesislerdir. Bu çalışmada Yozgat Atık Su Arıtma Tesisinin mikroplastik tutma kapasitesi araştırılmıştır. Su örnekleri girdi (10 L) ve çıktıdan (200 L) iki defa (Mart-Eylül) üçer tekrarlı olarak alınmıştır. Su örnekleri birbirine geçirilmiş farklı gözenek açıklıkları olan (500μ, 328μ, 61μ) çelik eleklerden süzülerek sıvı peroksit uygulamasına tabii tutulmuştur. Daha sonra parçacıkların stereo mikroskopta sayımları (renk, şekil, boyut) gerçekleştirilmiştir. Ek olarak rastgele seçilen 44 partikül FTIR yöntemi ile analiz edilmiştir. FTIR sonuçlarına gore en yaygın tespit edilen mikroplastik türevleri polisistren ve polivinil klorid olmuştur. Sonuçlara göre Yozgat Atık Su Arıtma Tesisinin mikroplastik tutma yüzdesi % 96.7 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Plastic material production has been rapidly increased since 1950s. Since plastic materials are durable, easy to shape and low-cost, they commonly used in different industries. Plastic materials are durable and rather than decomposing, they break down into small plastic particles over time. These small particles that are less than 5 mm usually defined as microplastic. As a consequence of large plastic production rates, plastic waste accumulation in natural environment rapidly increased all over the World. However, the effects and distribution of plastic wastes in different ecosystems still largely unknown. Water treatment plants, where domestic and industrial wastewater containing microplastic particles are collected and treated, are important facilities to estimate plastic waste release or retention amount to the environment. In this study it was aimed to investigate microplastic removal rate of Wastewater Treatment Plant in Yozgat. Water samples were taken twice (March- September) as three replicates and from both inlet (10 L) and outlet (200 L). Water samples were filtered through stacked steel sieves with different pore sizes (500 μ, 328 μ, 61 μ) and subjected to wet peroxide oxidation. Than isolated particles were counted (colour, shape, size) under stereo microscope. Additionally, 44 random particles were analysed with FTIR spectroscopy. According to FTIR results most abundant microplastic types were polystyrene and polyvinyl chloride. According to the results WWTP removed % 96.7 of the microplastic particles came from influent.