Tendon tissue engineering approach using guided platforms and mesenchymal stem cells
Yönlü platformlar ve mezenkimal kök hücreler kullanarak tendon doku mühendisliği yaklaşımı
  1. Tez No: 647505
  2. Yazar: TUĞÇE ACUNER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medikal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Tendon hasarı, ağrıya, sınırlı harekete ve hatta ciddi vakalarda hareketsizliğe neden olan, bu nedenle hastanın yaşam kalitesini etkileyen önemli bir kas-iskelet sistemi problemidir. Tendon doku mühendisliği, hasarlı tendon dokularının işlevini düzeltmek için umut verici yaklaşımlardan biridir. Tendon gibi iyi organize olmuş dokuları taklit etmek için yönlü doku mühendisliği tercih edilir. Kök hücreler doku mühendisliği ve rejeneratif tıpta potansiyel hücre kaynaklarıdır. Bu çalışmanın amacı, elektroeğirme ile elde edilen yönlü fiber yapılar ve insan diş pulpası mezenkimal kök hücrelerinden türetilen tenositlerden oluşan tendon doku eşdeğerini doku mühendisliği yöntemiyle geliştirmektir. Yönlü ve düzensiz fiber yapılar, elektroeğirme ile üretildi ve nihai hedef olan tendon dokusunun rejenerasyonunu arttırmak için imalat sırasında bir dizi lifli mat içine melatonin entegre edildi. Diş pulpası mezenkimal kök hücreleri (DP MKH) polimerik doku iskelelerine ekildi ve tenositlere farklılaşmaları için uyarıldı. Fiber yapılar üzerinde hücre çoğalması ve hücre yönlenmesi incelendi. Farklılaşmayı değerlendirmek için, tenosit markerleri, skleraksis ve tenomodulin ekspresyonu immünositokimya ile araştırıldı. DP MKH'lerinin yönlü fiber yapılar üzerinde fiber ekseni boyunca uzandığı, düzensiz fiber yapılar üzerinde ise her yöne yayıldığı görüldü. Yüzey dokusu ne olursa olsun, hücreler fiber yapılar üzerinde sayıca artmıştır. DP MKH'lerin doku iskelelerinde, özellikle yönlü fiber yapılarda, tenosit benzeri hücrelere farklılaştığı gözlendi. Elde edilen sonuçlar doku mühendisliği ile geliştirilen DP MKH'leri içeren bu yönlendirilmiş tendon doku eşdeğerinin tendon hasarlarında potansiyel bir tedavi yaklaşımı olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Tendon injury is an important musculoskeletal problem that causes pain, limited movement, and even immobilization in severe case; therefore it affects the quality of patient's life. Tendon tissue engineering is a promising approach to restore the function of damaged tendon tissues. Guided tissue engineering is preferred to mimic well-organized tissues like tendon. Stem cells are potential cell sources in tissue engineering and regenerative medicine. The scope of this study was to develop a tissue-engineered tendon substitute composed of aligned electrospun fibrous mat and tenocytes derived from human dental pulp mesenchymal stem cells. The aligned and random fibrous mats were fabricated by electrospinning, and melatonin was integrated into a set of fibrous mats during fabrication considering the ultimate aim which was to enhance regeneration of the tendon tissue. Dental pulp mesenchymal stem cells (DP MSCs) seeded on polymeric scaffolds were induced to differentiate into tenocytes. Cell proliferation and cell orientation on fibrous mats were investigated. To evaluate differentiation, the expression of tenocyte markers, scleraxis and tenomodulin, were investigated by immunocytochemistry. It was observed that DP MSCs were aligned along the axis of fibers on the aligned fibrous mat, while the cells were spread in all direction on random fibrous mat. The cells increased in number on both fibrous mats regardless of surface texture. It was observed that DP MSCs were differentiated to tenocyte-like cells, particularly on aligned fibrous mats. The results indicate that this guided, tissue engineered tendon tissue substitute including DP MSCs could be a potential therapeutic approach for tendon injuries.