Korunan alanlarda arazi kullanımında meydana gelen zamansal değişimin uzaktan algılama yöntemiyle Behram köyü ve yakın çevresi örneğinde incelenmesi
Analysis of temporal change in land use in protected areas by remote sensing method in the case of Behram village and its surroundings
  1. Tez No: 647504
  2. Yazar: BURÇAK BÜŞRA ŞAHİNOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY CENGİZ TAŞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile uydulardan elde edilen uzaktan algılama verileri, bilgisayar temelli programlar yardımı ve görüntü işleme teknikleri uygulanarak mevcut arazi kullanımlarının tespiti çalışmalarında kullanılmaktadır. Bu kapsamda Çanakkale ili Ayvacık ilçesine bağlı korunan alan olan Behram Köyü ve yakın çevresi araştırma alanı olarak seçilmiştir. Araştırmada arazi kullanımı ve arazi örtüsündeki değişimlerin tespit edilebilmesi için 16 Ağustos 2005 Landsat 5 TM ve 23 Ağustos 2019 tarihine ait Landsat 8 OLI uydu görüntüleri kullanılmıştır. Görüntüler ArcGis ve ERDAS yazılımlarında işlenmiştir. Görüntü işleme aşamasında görüntü zenginleştirme, geometrik ve radyometrik düzeltme, kontrollü sınıflandırma, değişim matrisi oluşturulması ve yorumlanması işlemleri gerçekleştirilmiştir. Doğal ve kültürel açıdan öneme sahip bu alanda meydana gelen zamansal değişimler görüntü işleme teknikleri ve kontrollü sınıflandırma yöntemi kullanılarak 8 sınıfa ayrılmıştır. Bu sınflar bitki örtüsü ile kaplı alanlar, çıplak alanlar, yerleşim alanları, sahil/kumsal alanları, tarım alanları, su yüzeyleri, tarihi alan ve zeytinliklerdir. Araştırma sonucunda 2005-2019 tarihleri arasında genel olarak yerleşim alanlarında yaklaşık % 5 lik bir artış olduğu buna rağmen bitki örtüsü ile kaplı alanlarda ve zeytinliklerde yaklaşık %8 lik bir azalma meydana geldiği analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, with the development of technology, remote sensing data obtained from satellites and computer-based programs and image processing techniques are used to determine current land uses. In this context, Behram Village, a protected area in Ayvacık district of Çanakkale province, and its immediate surroundings were selected as a working area. August 16, 2005 Landsat 5 TM and August 23, 2019 Landsat 8 OLI satellite images were used in the study to detect changes in land use and land cover. These images are processed in ArcGis and ERDAS software. In the process of image processing, image enrichment, geometric and radiometric correction, controlled classification, creation and interpretation of change Matrix were performed. The temporal changes occurring in this area, which are of natural and cultural importance, are divided into 8 classes using image processing techniques and controlled classification method. These classes are areas covered with vegetation, bare areas, residential areas, Beach/beach areas, agricultural areas, water surfaces, historical areas and olive groves. As a result of the research, it was analyzed that between 2005 and 2019 there was an increase of approximately 5% in the residential areas in general, although there was a decrease of approximately 8% in the areas covered with vegetation and olive groves.