Engelli bireylerde egzersizin uyku düzeni ve aile içi sosyal ilişkilere etkisi
The effects of handicapped individual?s exercise upon sleeping and social relations in family
  1. Tez No: 253244
  2. Yazar: AHMET MOR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇETİN YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bölümü
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu araştırmanın amacı; engelli bireylerde egzersizin uyku düzeni ve aile içi sosyal ilişkilere etkisinin araştırılması ve egzersizin engelli bireylerin rehabilitasyon sürecine olan katkısının belirlenerek, spor yapan ve spor yapmayan engelli bireylerin karşılaştırılmasıdır.Araştırmada engelli eğitim ve rehabilitasyon ve otistik eğitim merkezlerinde eğitim gören engelli öğrencilerin ailelerinden yararlanılmıştır. Araştırma deney ve kontrol grubu olmak üzere iki gruba uygulanmıştır. Deney grubu olarak egzersiz ve spor yapan; 16 zihinsel engelli, 9 ortopedik engelli, 5 işitme engelli, 5 görme engelli, 5 tane otistik toplam 40 engelli ailesinden yararlanılmıştır. Kontrol grubu olarak da egzersiz ve spor yapmayan; 7 zihinsel engelli, 5 ortopedik engelli, 4 işitme engelli ve 4' de görme engelli toplam 20 engelli bireyin ailesi çalışmalara dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is; researching of the effects of the handicapped individuals? exercise upon sleeping and soacial relations in family and determining the contribution of exercise upon handicapped individuals? rehabilitation process, to compare the handicapped individuals making sports and not.In research it is utilized from the families whose children get education in handicapped education and rehabilitation and autistic education centers. The research is applied two groups as test and control. As test group that making exercise and sport; 16 mentally defective, 9 physically defective, 5 hearing-impaired, 5 visually-impaired, 5 autistic individuals? families are utilized. As control group that not make exercise or sport; 7 mentally defective, 5 physical defective, 4 hearing-impaired and 4 visually-impaired individuals? families are included to research.