Ortaokul matematik öğretmenlerinin yansıtıcı düşünme eğilimleri ile yapılandırmacı öğrenme ortamı oluşturma düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between reflective thinking tendencies of secondary school mathematics teachers and the levels of creating a constructivist learning environment
  1. Tez No: 647598
  2. Yazar: AYSEL ATILKAN TUNÇER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET SAPANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu çalışmanın temel amacı ortaokul matematik öğretmenlerinin yansıtıcı düşünme eğilimlerinin yapılandırmacı öğrenme ortamı oluşturma düzeylerini ne derecede yordadığını tespit etmektir. Araştırma Düzce, Karabük, Kastamonu ve Çorum illerinde görev yapan, seçkisiz olmayan örnekleme yöntemlerinden uygun örnekleme tekniği ile seçilen 442 ortaokul matematik öğretmeni ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında katılımcılara veri toplama sürecinde Yansıtıcı Düşünme Eğilim Ölçeği ve Yapılandırmacı Öğrenme Ortamı Ölçeği uygulanmıştır. İlişkisel tarama modeline uygun şekilde gerçekleştirilen çalışmadan elde edilen veriler SPSS 25.0 paket programında analiz edilmiştir. Verilerin analizi için Bağımsız Gruplar T-Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi, Korelasyon Analizi ve Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre öğretmenlerin yansıtıcı düşünme eğilimlerinin çok yüksek düzeyde olduğu görülmüştür. Araştırmada öğretmenlerin yansıtıcı düşünme eğilimlerinde kıdem, yerleşim yeri, gönüllülük ve memnuniyet değişkenlerine göre anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Öğretmenlerin yapılandırmacı öğrenme ortamı oluşturmalarının yüksek düzeyde olduğu ancak kavramsal çelişkiler alt boyutunda orta düzeyde olduğu görülmüştür. Yapılandırmacı öğrenme ortamı oluşturma düzeylerinde gönüllülük ve memnuniyet değişkenlerine göre anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Yansıtıcı düşünme eğilimleri ile yapılandırmacı öğrenme ortamı oluşturma düzeyleri arasında pozitif yönlü orta düzeyde anlamlı ilişki elde edilmiştir. Sürekli ve amaçlı düşünme, öngörülü ve içten olma, açık fikirlilik ve araştırmacı eğilimlerinin matematik öğretmenlerin yapılandırmacı öğrenme ortamı oluşturma düzeylerinin anlamlı yordayıcıları olduğu tespit edilmiştir. Yansıtıcı düşünme bağımsız değişkenleri, yapılandırmacı öğrenme ortamı oluşturma düzeyindeki toplam varyansın %37'sini açıklamaktadır.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to determine how reflective thinking tendencies of middle-school mathematics teachers affect and predict their level of constructivist learning environment. The research was carried out with 442 middle-school mathematics teachers, selected from non-random sampling methods with appropriate sampling technique, working in Düzce, Karabük, Kastamonu and Çorum.Within the scope of the research, Reflective Thinking Tendency Scale and Constructivist Learning Environment Scale were applied to the participants during the data collection process.The data obtained from the study conducted in accordance with the relational screening model were analyzed in the SPSS 25.0 package program. Independent Groups T-Test, One Way Variance Analysis, Correlation Analysis and Multiple Linear Regression Analysis were used for data analysis. According to the findings obtained from the research, it was observed that the reflective thinking dispositions of teachers were at a very high level. In research, significant differences were found in the reflective thinking tendencies of teachers accordingto the variables of seniority, residence, volunteering and satisfaction. Teachers' creating a constructivist learning environment is at a high level however, it was found to be moderate in the conceptual contradictions sub-dimension. It has been determined that significant difference was found in the levels of creating a constructivist learning environment according to the variables of volunteering and satisfaction. Between reflective thinking dispositions and constructivist learning environment levels positive moderate significant relationship has been obtained. It has been determined that continuous and purposeful thinking, foresight and sincerity, open-mindedness and researcher disposition are significant predictors of mathematics teachers' constructivist learning environment. Reflective thinking independent variables explain 37% of the total variance in constructivist learning environment level.