Kronik aktif hepatit C' li hastalarda ferritin yüksekliğinde tip II diyabetes mellitüs'ün rolü
The role of type 2 diabetes mellitus in ferritin elevation in patients with chronic active hepatitis C
- Tez No: 647642
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İ.SAFA YILDIRIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Her ne kadar HCV enfeksiyonu yüksek_serum _ferritin düzeylerinden ana faktör olarak sorumlu olabilirse de biz bu çalışmamızda HCV enfeksiyonundan ziyade tip II diyabetes mellitüsün de yüksek serum ferritin düzeyinde major rolünün olma olasılığını araştırdık. Bu çalışmaya Ankara Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi 3. dahiliye ve enfeksiyon hastalıkları kliniklerinde 2005 Mart-2006 Mart tarihleri arasında tip II diyabetes mellitus ve HCV pozitif tanısı ile yatan ve polikliniğimize başvuran 75 hasta prospektif değerlendirilerek alındı. Hastaların 12 (%16)'sı tip II diyabetes mellitus ve HCV pozitif, 22 (%29.3)'ü sadece tip II diyabetes mellitus, 20 (%26.7) 'si sadece HCV pozitif ve 21 (%28)'i her iki hastalık da negatif olan kontrol grubuydu.
Özet (Çeviri)
Although HCV infection may be the main factor responsible for high serum ferritin levels, in this study we investigated the possibility that type II diabetes mellitus, rather than HCV infection, may have a major role in high serum ferritin levels. Seventy-five patients who were admitted to our outpatient clinic with the diagnosis of type II diabetes mellitus and HCV between March 2005 and March 2006 in the 3rd internal medicine and infectious diseases clinics of Ankara Yıldırım Beyazıt Training and Research Hospital were evaluated prospectively. Twelve (16%) of the patients were type II diabetes mellitus and HCV positive, 22 (29.3%) had only type II diabetes mellitus, 20 (26.7%) were only HCV positive and 21 (28%) were both diseases. The control group was negative for both diseases.