Transcriptomics-based investigation of drug resistance mechanisms in triple-negative breast cancer cell lines
Üçlü-negatif meme kanseri hücre hatlarının ilaç direnç mekanizmalarının transkriptomiks-bazlı incelenmesi
- Tez No: 647667
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN UĞUR SEZERMAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ PERİNUR BOZAYKUT EKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoistatistik, Biyoteknoloji, Moleküler Tıp, Biostatistics, Biotechnology, Molecular Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoistatistik ve Tıp Bilişimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoenformatik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Meme kanseri, kadınlarda en fazla ölüme sebebiyet veren ikinci nedendir ve üçlü-negatif meme kanseri, meme kanseri tipleri arasında en agresif ve de çoğu ilaca karşı oldukça dirençli olan bir alt tipdir. Meme kanseri hastalarının yaklaşık olarak yüzde 15-20'si üçlü-negatif meme kanseri grubuna ait hücreler taşıyor olsa da, bu hastaların sağ kalımı; diğer meme kanseri alt tiplerini taşıyan hastalara kıyasla en az 3 kat daha az olmaktadır. Üçlü-negatif meme kanseri hücrelerinin ilaç direnç mekanizmalarını daha iyi anlayabilmek amacıyla, 17 TNBC hücre hattının 52 ilaca karşı farmakodinamik verisi ile bu hücre hatlarının bazal gen ifadeleri bir arada her bir ilaç için ayrı ayrı değerlendirildi. Bu aşamada diferansiyel gen ifadeleri belirlenmiş olan 52 ilaç için ortak hedeflenmiş metabolik yolaklar üzerinden analize devam edildi. İncelenmiş olan 52 kemoterapötik ilaç arasında hedeflenmiş metabolik yolaklar nezdinde ortak bir yolağı hedefleyen 15 ayrı grup gözlemlendi. Bu 15 hedeflenmiş yolaklar üzerinden ortak diferansiyel genler ve bu genlerin zenginleştirdiği; ilgili ilaçlara direnç gösterilmesinde etkili olduğu düşünülen istatistiki anlamlılıktaki yolaklar tespit edildi. Farklı farklı ilaçların yanıt grupları arasında yapılan yolak analizlerinde en yaygın karşılaşılan yolaklar; MAPK sinyal yolağı, ErbB sinyal yolağı ve PI3K/mTOR yolağı oldu. Tespit edilen diferansiyel ifade edilmiş genler farklı ilaç-yanıt gruplarının analizlerinde değişkenlik gösterse de ortak yolakları hedefleyen ilaçların analizinde, birbiri ile oldukça örtüşen nispette yolaklar seti önemli bulundu.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the second leading cause of death in women and Triple-Negative breast cancer (TNBC) is one of the most aggressive cancer subtypes of breast cancer and highly resistant to most drugs. Even though the prevalence of TNBC cases among the patients is around 15-20 percent of the whole breast cancer cases; the survival lifespan of the patients is at least 3 times lesser than other sub-type having breast cancer patients. To better understand the overall resistance mechanisms to a large pool of chemotherapeutic compounds, 52 different drugs' pharmacodynamics measurements on 17 TNBC cell lines were used, and then baseline gene expression profiles of these 17 TNBC cell lines were combined with pharmacodynamics data then assessed independently for each drug. Next, those 52 drugs investigated by their common targeted pathways and assessed together to unravel the most commonly affected DEGs and most commonly enriched pathways that take a significant role in the respective drugs' resistance mechanisms. Among 52 different chemotherapeutic compounds, it is observed that there are 15 common pathway target groups and among those target groups, many overlapping DEG trends that might have important effects on the regulatory network of the genes. The most prevalently found enriched pathways are MAPK signaling, ErbB signaling, and PI3K/mTOR signaling which are all greatly involved in tumorigenesis. The determined DEGs are highly differing for each of the drug response comparisons but the enriched pathways are substantially consistent for especially the common pathway targeting drugs.