İskemik inme sonrası gelişen huzursuz bacaklar sendromu ve lezyon lokalizasyonuyla ilişkisi
Poststroke restless legs syndrome and assosication with lesion location
  1. Tez No: 647669
  2. Yazar: GÜLŞAH ZORGÖR DİNDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUN SOYSAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nöroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
AMAÇ: Çalışmamızda iskemik inme sonrası huzursuz bacaklar sendromu (HBS) gelişen hastaların prevalansını ve enfarkt lokalizasyonları ile olan ilişkisini saptamak amaçlandı. GEREÇ VE YÖNTEMLER: Difüzyon ağırlıklı manyetik rezonans inceleme ile akut iskemik enfarktı olan 244 olgu çalışmaya alındı. İnme öncesi dönemdeki klinik öyküleri esas alınarak önceden HBS semptomları olanlar dışlandı. Çalışmaya alınan tüm olgular değerlendirilip, International Restless Legs Syndrome Study Group (IRLSSG) temel tanı kriterlerinin tamamını karşılayanlar HBS tanısı aldılar. Hastaların semptom şiddetlerinin derecelendirilmesi ve semptom takibindeki şiddetlenme ya da gerilemeyi gözlemlemek amacıyla 1.hafta, 1.ay ve 3.ayda IRLSSG şiddet skalası uygulandı. Huzursuz bacaklar sendromu sonrası uyku kalitesindeki bozulmayı değerlendirmek amacıyla inme sonrası 1. ve 3. ayda Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) uygulandı. BULGULAR: Çalışmamıza iskemik inme tanısı ile nöroloji servislerinde yatan 244 olgu dahil edildi. IRLSSG tanı kriterlerine göre 14 hastada (%5,7) iskemik inme sonrası HBS gelişimi saptandı. Olguların 9'u erkek, 5'i kadın, yaş ortalaması 52,35±10,05 idi. Kortikal lezyonu olan 114 olgunun 2'sinde (%1,7), subkortikal lezyonu olan 130 olgunun 12'sinde (%9,2) iskemik inmeye bağlı HBS gelişimi görüldü. Subkortikal lezyon grubuna dahil edilen; bazal gangliyon ve/veya korona radyata enfarktı olan 43 olgunun 5'inde (%11,6) , pons enfarktı olan 21 olgunun 4'ünde (%19) , talamus enfarktı olan 19 olgunun 2'sinde (%10,5), serebellar enfarktı olan 22 hastanın 1'inde (%4,5) , kortikal±subkortikal lezyon grubuna dahil edilen 114 olgunun 2'sinde (%1,7) iskemik inme ilişkili HBS gelişimi saptandı. Kortikal±subkortikal ve subkortikal enfarktı olan iki grup HBS gelişmesi açısından karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı (p=0,013). Bu çalışmanın sonucunda subkortikal yapılara dahil olan ve motor fonksiyonlar ve uyku-uyanıklık döngüsü gibi işlevlerde rol alan piramidal trakt, talamokortikal sistem ve bazal gangliyon-beyin sapı yolağında iskemik enfarkta bağlı oluşan lezyonların HBS gelişimine neden olabileceği görüldü.
Özet (Çeviri)
AIM: The aim of this study was to investigate the prevalence and the lesion topography of poststroke restless legs syndrome (RLS). METHODS: There were 244 patients who were diagnosed acute ischemic infarction by diffusion weighted magnetic resonance imaging. All cases were evaluated and those who met all of the essential diagnostic criteria of the IRLSSG were diagnosed with RLS. Those with pre-existing RLS were excluded based on their clinical histories. IRLSSG severity scale was performed 1 week, 1 month and 3 months after the index stroke in order to determine the symptom severity of the patients and to observe the exacerbation or regression in the follow-up. Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI) was applied at 1 and 3 months after stroke to evaluate the deterioration in sleep quality after restless legs syndrome. RESULTS: Among 244 ischemic stroke cases included in the study, 14 patients (5.7%) developed RLS after ischemic stroke according to the IRLSSG diagnostic criteria. The mean age of the post-stroke RLS cases, of which 9 were men and 5 were women, was 52.35 ± 10.05 years. Stroke related RLS was found in 5 out of 43 cases with basal ganglia and / or corona radiate infarct (11.6%), 4 out of 21 cases with pontine infarct (19%), 2 out of 19 cases with thalamic infarct (10.5%), 1 out of 22 cases with cerebellar infarct (4.5%), 2 of 114 cases with cortical ± subcortical lesions (1.7%) were diagnosed with RLS. In the analysis of the lesions comparing the cortical and subcortical groups, only 2 patients in the cortical group (114 patients) were diagnosed with stroke-related RLS, whereas 12 patients in the subcortical group (130 patients) were diagnosed with stroke-related RLS (p=0,013). The results of this study suggest that lesions of the subcortical brain areas such as the pyramidal tract and the basal ganglia-brainstem axis, which are involved in motor functions and sleep-wake cycles, may lead to RLS symptoms in patients after an ischemic stroke.