Genetic variation in the EGFR gene and the relation with glioma in Turkish population
EGFR genindeki genetik varyasyon ve Türk populasyonunda glioma ile i̇lişkisi
  1. Tez No: 647679
  2. Yazar: GÖZDE ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGAY İSBİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Glioma, tüm beyin ve merkezi sinir sistemi tümörlerinin yaklaşık % 30'unu ve tüm malign beyin tümörlerinin % 80'ini oluşturur [1]. EGFR geni, 7p12-13 kromozomu üzerinde bulunur ve epitelyal hücrelerin yüzeyi üzerinde eksprese edilen 170 kD'lik bir transmembran reseptör tirozin kinazı kodlar. Daha önce yapılan birkaç çalışma, EGFR genindeki tek nükleotid polimorfizmlerini (SNP), akciğer kanseri, meme kanseri, prostat kanseri ve özofagus kanseri gibi kanser riski ile ilişkilendirmek için değerlendirmiştir. EGFR genindeki varyantların glioma duyarlılığına katkıda bulunup bulunmadığını ve bunun nasıl olduğunu incelemek için, Türkiye'den bir vaka kontrol çalışmasında (35 vaka, 36 kontrol) her iki grubun genotiplemesi gerçek zamanlı PZR ile belirlenmiş ve verilerin istatistiksel analizi SPSS programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Sonuçlarımıza göre, kontrol grubunda CC genotipi (homozigot yabani tip) 19 (% 52.8), CT genotipi (heterozigot tip) 16 (% 44.4), TT genotipi (homozigot varyant tip) 1 (% 2.8) bulunmuştur. Hasta grubunda genotip dağılımı sırasıyla 8 (% 23.5), 22 (% 64.7) ve 4 (%11.8) olarak tespit edilmiştir. Hasta ve kontrol grubu arasında genotiplerle karşılaştırıldığında anlamlı bir ilişki bulunmuştur (p = 0.028). Bu çalışma, glioma hastalarının klinik tedavisi için yeni bir yaklaşım sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
While glioma constitutes approximately 30% of brain and central nervous system carcinomas, it covers 80% of all brain carcinomas. [1]. The gene that encodes 170 KD transmembrane receptor tyrosine kinase, located on chromosome 7p12-13 and enounced on the facial of epithelial cells, is the EGFR gene. In most prior works, single nucleotide polymorphisms (SNPs) within the EGFR gene are evaluated to correlate cancer risks like carcinoma, carcinoma, prostatic adenocarcinoma, and esophageal cancer. How EGFR contributes to glioma susceptibility variants in the gene and in order to examine that, in a case-control study from Turkey (35 cases, 36 controls) genotyping both groups determined by real-time PCR and was carried out using statistical analysis SPSS data. According to our results, CC genotype (homozygous wild type) 19 (52.8%), CT genotype (heterozygous type) 16 (44.4%), TT genotype (homozygous variant type) 1 (2.8%) were found in the control group. Genotype distribution in the patient group was 8 (23.5%), 22 (64.7%) and 4 (11.8%), respectively. Significant relationship was found between the patient and control groups compared to genotypes (p = 0.028). This study can provide a new approach to the clinical treatment of glioma patients.