Piyasada satılan aspir yağlarının Avrupa farmakopesi monograf kriterleri yönünden değerlendirilmesi
Evaluation of safflower oils sold in the market in terms of European pharmacopoeia monograph criteria
- Tez No: 647680
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ÜSTÜN, PROF. DR. DİDEM DELİORMAN ORHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada, piyasada satılan 11 aspir yağı numunesinin Avrupa Farmakopesi 7,0'da yer alan“Aspir yağı”monografında belirlenen kriterler yönünden analizleri yapılmıştır. Bu amaçla numunelerde asitlik değeri, peroksit değeri ve Gaz Kromatografisi-Kütle Spektroskopi yöntemi ile yağ asitlerinin analizleri yapılmıştır. Ayrıca yağ örneklerinde α-glukozidaz ve α-amilaz enzim inhibitörü aktivite çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda 11 numuneden hiçbirinin farmakope kriterlerinde belirtilen aspir yağı kriterlerinin tamamına sahip olmadığı belirlenmiştir. Piyasada sağlık faydası ile pazarlanan aspir yağının gerçekte Avrupa Farmakopesi kriterlerine uygun olması gereklidir.
Özet (Çeviri)
In this study, 11 safflower oil samples sold in the market were analyzed in terms of“Safflower oil”monograph criteria which have been mentioned in European Pharmacopoeia 7,0. With this purpose, acidity value, peroxide value and analysis of fatty acids through the method of Gas Chromatography-Mass Spectroscopy, have been carried out. In addition, α-glucosidase and α-amylase enzyme inhibitor activity studies were carried out in oil samples. As a result of the study, it was determined that none of the 11 samples had all the safflower oil criteria specified in the pharmacopoeia criteria. Safflower oil sold in the markets for health benefits must actually meet the European Pharmacopoeia criteria.