Oral propolis kullanımının izole edilmiş sıçan kalbinde miyokardiyal iskemi-reperfüzyon hasarına etkisi
The effect of oral propolis use on myocardial ischemia-reperfusion injury in isolated rat heart
- Tez No: 647684
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL FATİH AŞGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Kalp hastalıklarının tedavisinde özellikle cerrahi gereksinimin olduğu durumlarda kardiyopulmoner bypass (KPB) yapılmakta olup bu esnada kalp belli süreler ile aralıklı ya da devamlı iskemiye maruz bırakılıp tekrar perfüzyonu sağlanmaktadır. Bu tür uygulamalar kalpte hasara yol açmaktadır. Vitamin E'nin miyokard koruması üzerinde immün ve antioksidan sistem regülasyonu ile iskemi-reperfüzyon (I/R) hasarı üzerine olumlu etkileri bilinmektedir. Çalışmamızın amacı, oral propolisin koroner bypass ve diğer kalp ameliyatlarında karşılaşılan I/R hasarına karşı myokardiyoprotektif etkinliğini belirlemek. Çalışmamızda, 32 tane rat Propolis (Grup 1), E Vitamini (Grup 2), Kontrol (Grup 3), Sham (Grup 4) olacak şekilde eşit olarak dağıtıldı. Oral propolis ve Vitamin E serum fizyolojik içerisinde çözdürülerek 21 gün süre ile deneklere gavaj yolu ile uygulandı. Kontrol ve sham gruplarına aynı yolla ve aynı sürede sadece serum fizyolojik verildi. Gavaj uygulama süresinin ardından genel anestezi altında kalpler eksize edildi ve Langendorff düzeneğine asıldı. Tüm gruplarda başlangıçta 30 dakikalık perfüzyon sürecini takiben kardiyak arrest sağlamak için kardiyoplejik solüsyon verildi. Grup 1, 2 ve 3'te perfüzyon solüsyonu ardışık olarak kesilip tekrar gönderilmesi ile 45 dk iskemi ve 30 dk reperfüzyon uygulandı. Grup 4'te sürekli perfüzyon uygulandı ve hemodinamik ölçümler tüm deney süresince kaydedildi. Düzeneğin rezervuarında biriken perfüzyon sıvısından alınan örnekler biyokimyasal testlere tabi tutuldu. Propolis uygulamasının antioksidan mekanizmalar üzerinde etkili olmadığı, I/R azalttığı ancak iskemi sonrası miyokardiyal fonksiyonu koruyarak sol ventrikül (SV) kontraktilitesinde etkisi bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Cardiopulmonary bypass (CPB) performed in surgical treatment of various heart diseases.During CPB, the heart is exposed to intermittent or continuous ischemia for a certain period of time and re-perfusion is applied subsequentlly. Such applications result damage to the heart. The positive effects of vitamin E in prevention of myocardial ischemia-reperfusion(I/R) ınjury is obtained by regulation of the immune system and the antioxidant system. The aim of this study is to determine the myocardioprotective effects of oral propolis against I/R damage occurred in coronary bypass and other cardiac surgeries. In our study, 32 rats, were distributed equally into 3 groups consisting propolis (Group 1), vitamin E (Group 2), control (Group 3) and sham (Group 4) groups. Oral propolis and vitamin E were dissolved in saline and applied to rats by oral gavage for 21 days while the rats in control and sham groups received only saline by the same way and for the same time At the end of the gavage period, the hearts were harvested under general anesthesia and mounted on the Langendorff apparatus. Following an initial perfusion period for 30 minutes in all groups, cardioplegic solution was administred to obtain cardiac arrest. Ischemia for 45 minutes and reperfusion for 30 minutes were performed in Groups 1, 2 and 3 by consequtive cessation and continuation of the perfusion solution. Continuous perfusion without cardiac arrest was performed in Group 4.hemodynamic parameters were recorded throughout the process.Samples from cardiac perfusion solution accumulated in the reservoir were obtained for biochemical analysis. İt was found that propolis is not effective on antioxidant mechanisms in preventing I / R damage, but it was found to be effective in LV contractility by maintaining myocardial function after ischemia.