Elit kadın voleybolunda maç sonucuna yönelik tahmin modeli ve bilgisayar programının geliştirilmesi
A predictive model for match scores in elite women's volleyball and development of the computer model
- Tez No: 647683
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ŞENEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma Vestel Venüs Sultanlar Ligindeki takımlar esas alınarak müsabaka sonucuna anlamlı etkide bulunan değişkenlerin belirlenmesi ve müsabaka sonucunun tahmin edilip istatistiksel modellerin oluşturulması ve paket programa dökülmesi amacı ile yapılmıştır. Çalışmada 2016-2017 yılında Vestel Venüs kadınlar voleybol ligindeki 132 müsabakanın istatistikleri kullanılmıştır. Çalışma kapsamında 37 farklı değişkenin değerlendirilmesi yapılarak analizler ve uzman görüşü sonucunda takımların müsabakaları kazanmasını önemli derecede etkileyen değişkenler saptanmıştır. Belirlenen değişkenler sırasıyla; Set başına hücumdan alınan sayı, Set başına karşılama hatası, Set başına break point, Pasör etkinlik 6 ve reception point şeklindedir. Çalışmada yer alan analizler istatistik paket programları (STATA 10 ve SPSS) aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Detaylı analiz öncesinde ilgili verilerin ölçümlerinin güvenilirliği Cronbach'ın alfa katsayısı ile sınanmıştır. Çalışmanın başında gözlemlenen ilişkili değişkenler arasındaki değişkenliği, potansiyel olarak daha az sayıda gözlemlenmeyen faktör ile açıklayarak, çalışmanın ana odağı için en anlamlı olan değişkenlerin seçilebilmesinde Faktör Analizi kullanılmıştır. Bu seçimden sonra, lojistik regresyon modeli oluşturulmuş ve ilgili model Cox&Snell ve Nagelkerke R-kare değerleri ile değerlendirilmiştir. Modelin anlamlılığının testi için ise Hosmer and Lemeshow testi kullanılmış ve adımsal ileriye doğru örnekleme metodunu kullanan lojistik regresyonun en uygun model olduğuna karar verilmiştir. Çalışmada doğru sınıflama oranı %92.4 olarak belirlenmiştir. Çalışmada yapılan analiz sonuçlarına göre belirlenen lojistik modelin %95 güven düzeyinde uygun olduğu anlaşılmıştır. Kurulan lojistik modeldeki değişkenlerin takımların müsabakaları kazanabilmesinde etkinlik düzeyinin nasıl olacağı değerlendirilmiştir. Son olarak oluşturulan bu model paket programa uyarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study has been carried out with the aim of determining the variables affecting the competition result in Vestel Venus Sultans' League and forming statistical models by estimating the competition result and transferring them to the packaged software. In the study, statistics of 132 competitions in Vestel Venus woman volleyball league in 2016-2017 have been used. Within the scope of this study, variables affecting the teams' winnings by evaluating 37 different variables as a result of analyses and expert opinion have been determined. The determined variables are the number of score taken from the attack per set, the reception fault per set, the break point per set, the setter performance and reception point, respectively. The analyzes in the study were carried out through statistical package programs (STATA 10 and SPSS). Before the detailed analysis, the reliability of the measurements of the relevant data was tested with Cronbach's alpha coefficient. Factor Analysis was used to select the variables that were most significant for the main focus of the study, explaining the variability between the associated variables observed at the beginning of the study with potentially fewer unobserved factors. After this selection, the logistic regression model was established and the relevant model was evaluated with Cox & Snell and Nagelkerke R-squared values. For testing the significance of the model, the Hosmer and Lemeshow test was used and it was decided that the logistic regression using the stepwise forward sampling method was the most appropriate model. In the study, the classification accuracy rate has been determined as 92.4%. It has been understood that the determined logistic model is suitable with 95% confidence level according to analysis result obtained in the study. It has been evaluated how the variables in logistic model affect the activity level of teams' competition winning. In conclusion, the generated model has been adapted to the packaged software.