Stratejik çeviklik ve iç girişimcilik davranışı ilişkisinde yenilikçi örgüt ikliminin aracılık etkisi: Havacılık sektöründe bir araştırma
Innovative organizational climate in the relationship of strategic agility and internal entrepreneurial behavior: A research in the aviation sector
  1. Tez No: 647714
  2. Yazar: GÜLAÇTI ŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKUT ALTINDAĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu araştırma, stratejik çeviklik ve iç girişimcilik davranışı ilişkisinde yenilikçi örgüt ikliminin aracılık etkisinin olup olmadığının incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Alanyazın incelendiğinde iç girişimcilik davranışı ve stratejik çeviklik ile yenilikçi örgüt iklimi arasındaki ilişkiyi inceleyen bir çalışmaya rastlanılmamıştır. Bu sebeple çalışmada, stratejik çeviklik ve iç girişimcilik davranışı arasındaki ilişkisinin yenilikçi örgüt iklimi aracılığıyla incelenmesi ile alanyazındaki çalışmalara yeni bakış açısı sunması ve yeni bir katkı sağlaması amaçlanmaktadır. Araştırma evrenini, havacılık sektöründe İstanbul'da yer alan havacılık işletmeleri (havayolu işletmeleri, havalimanı işletmeleri, yer hizmetleri işletmeleri vb.) çalışanları oluşturmaktadır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre; işletmelerdeki stratejik çevikliğin iç girişimcilik davranışını kısmen olumlu yönde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Ancak araştırmanın en dikkat çeken bulgularından biri risk alma davranışının iç girişimcilik davranışını olumlu yönde etkilediği sonucudur. Yenilikçi örgüt ikliminin değişkenler üzerinde herhangi bir aracı etkiye sahip olup olmadığının ölçülmesi sonucunda elde edilen bulgu; yenilikçi örgüt ikliminin ara değişken etkisi göstermediği yönündedir.
Özet (Çeviri)
This research has been carried out to examine whether the climate of innovative organization has a mediating effect on the relationship between strategic agility and internal entrepreneurial behavior. When the literature is examined, there is no study that examines the relationship between internal entrepreneurship behavior and strategic agility and innovative organizational climate. For this reason, the study aims to provide a new perspective and make a new contribution to the studies in the literature by examining the relationship between strategic agility and internal entrepreneurial behavior through the innovative organizational climate. The research universe consists of the employees of aviation companies (airline companies, aviation companies, ground services operators, etc.) in the aviation sector in Istanbul. According to the findings obtained in the research; It was concluded that strategic agility in businesses partially positively affected internal entrepreneurial behavior. However, one of the most striking findings of the study is the result that risk taking behavior affects internal entrepreneurship behavior positively. The finding obtained as a result of measuring whether the innovative organizational climate has any mediating effect on the variables; it is that the climate of the innovative organization does not have a moderator effect.