İç girişimcilik kapsamında bireysel ve kurumsal performans etkileşimi: Enerji sektöründe bir araştırma
Individual and corporate performance interaction in the scope of intrepreneurship: A research in the energy sector
- Tez No: 639278
- Danışmanlar: PROF. DR. NEZİH METİN ÖZMUTAF
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Enerji, İşletme, Energy, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu araştırma ile rekabet avantajı elde etme arzusundaki işletmelerin ve yöneticilerin, girişimcilik becerilerini geliştirmelerini sağlayacak stratejileri oluşturmalarına imkân veren ve kurumsal ve bireysel performans boyutlarını içeren bir model oluşturulması amaçlanmaktadır. Enerji sektöründe uluslararası bağlamda faaliyet gösteren büyük ölçekli şirketler grubu çalışanları ve yöneticileri araştırmanın evrenini oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi enerji sektöründe faaliyet gösteren çok uluslu bir grubun yöneticilerinden meydana gelmektedir. 150 katılımcının dahil olduğu araştırmada iç girişimcilik, bireysel ve kurumsal performans şeklindeki değişkenlere faktör analizi uygunluk testi yapılmış iç tutarlılık sağlanmıştır. 33 ifadeden oluşan iç girişimcilik önermeleri 10 faktör, 12 ifadeden oluşan kurumsal performans önermeleri 3 faktör, 9 ifadeden oluşan bireysel performans önermeleri ise yine 3 faktör altında toplanmıştır. Söz konusu değişkenlerin Cronbach Alfa değeri sırasıyla 0.902, 0,827, 0,832 şeklindedir. Araştırmaların bulgularına göre iç girişimciliğin; özerklik, yenilikçilik, rekabetçilik, strateji, liderlik, dayanıklılık, çeviklik, risk ve deneyim boyutlarının; kurumsal performansın kurumsallaşma, dijitalleşme ve motivasyon boyutlarının, bireysel performansın ise takdir ve disiplin boyutlarının önemli olarak algılandığı tespit edilmiştir. Ayrıca iç girişimciliğin bireysel ve kurumsal performans etkileşimine etkisi olduğu yönündeki varsayım, yapısal eşitlik modellemesi sonucunda kabul edilmiştir. Son olarak kurumsal performans, bireysel performans ve iç girişimcilik arasında pozitif yönde doğrusal bir ilişki bulunduğu, etkileşimin sadece dikey eksende değil yatay olarak da kuruluşun diğer fonksiyonlarını harekete geçirme eğiliminde olduğu ifade edilebilir.
Özet (Çeviri)
With this research, it is aimed to create a model that includes corporate and individual performance dimensions, allowing companies and managers/ professionals who want to gain competitive advantage to develop strategies that will improve their entrepreneurial skills. Employees and managers of a large group of companies operating in the energy sector in an international context constitute the universe of the research. The sample of the study consists of the managers of a multinational group operating in the energy sector. In the research involving 150 participants, factor analysis conformity test was made for variables such as internal entrepreneurship, individual and corporate performance, and internal consistency was provided. Internal entrepreneurship propositions consisting of 33 statements were grouped under 10 factors, corporate performance propositions consisting of 12 statements were categorized under 3 factors, while individual performance statements consisting of 9 items were categorized under 3 factors. The Cronbach Alpha value of these variables is 0.902, 0.827, 0.832, respectively. According to the findings of the research, internal entrepreneurship; the dimensions of autonomy, innovation, competitiveness, strategy, leadership, resilience, agility, risk and experience; It was determined that the institutionalization, digitalization and motivation dimensions of corporate performance and the discretion and discipline dimensions of individual performance were perceived as important. In addition, the assumption that internal entrepreneurship has an impact on individual and corporate performance interaction has been accepted as a result of structural equation modeling. Finally, it can be stated that there is a positive linear relationship between corporate performance, individual performance and internal entrepreneurship, and the interaction tends to activate other functions of the organization not only on the vertical axis but also horizontally.