İnşaat sektöründe proje yönetiminde kalite performansı ve alan başarı faktörleri; Trablus öğrneği
Field success and quality performance factors in project management in the construction sector; the case study in Tripoli
  1. Tez No: 647719
  2. Yazar: ABDELWAHAB Z. AMAITIK ALTERA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZHAN YAVUZ BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Küreselleşme ile kaybolan limitler şirketleri çok ciddi bir rekabete sürükledi. Şirketlerin hayatlarını sürdürebilmeleri için bu yarışmada pazarda yer bulmaları gerekiyor. Bunun için rakiplerinden bir adım önde olmaları gerekiyor. Her gün sürekli değişen dünyamızda şirketler bu değişime ayak uydurmak zorunda. Tamamlanan inşaat projeleri, konut, ulaşım ve enerji gibi insanların en temel gereksinimlerini karşılamada büyük bir paya sahiptir. İnşaat projelerinin hem ulusal hem de küresel ölçekte sektörel rekabetçilik açısından hedeflerine ulaşması önemlidir. İnşaat projelerinin üç temel amacı zaman, maliyet ve kalite performansıdır. Aslında bu üç ana kriter birbirinden ayrılmamalı, özellikle İnşaat Şirketleri'ne zaman ve maliyet hedeflerine ulaşmada eşit dikkat gösterilmeli ve kalite performansından ödün verilebilir. Her üretimin ürünü gibi inşaat projelerinin çıktıları müşterilere sunulacaktır. Müşterilerin beklentilerinin ve gereksinimlerinin nasıl karşılandığının bir göstergesi olan düşük kaliteli performans, başlangıçta maliyet ve zaman kriterlerinin yarattığı başarı hatasının öncülüne yol açacaktır. İnşaat şirketleri kalite performans kriterlerini arka plana koyduklarından, yoğun rekabette rekabet avantajı elde edemeyeceklerdir. Uzun vadede var olmak isteyen şirketler, kalite performansının değerinin zaman ve maliyet kadar önemli olduğunu anlamalıdır. Bu çalışmada proje yönetimi incelenmiş ve kalite performans kriterleri belirlenmiştir. İnşaat projelerinde kalite performansını belirleyen başarı ve başarısızlık faktörlerinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Başarı faktörlerine öncelik vererek ve başarısızlık faktörlerini ortadan kaldırarak, şirketlerin kalite performansını en üst düzeye çıkararak inşaat projelerinde hedeflerine ulaşmaları beklenmektedir. Bu çalışmada nitel araştırma örnek olay olarak kullanılacaktır. Çalışmada kritik durum örneklemesi kullanılacaktır. Buna göre, araştırılmakta olan yüklenici firmanın büyük ölçekli projesinin yönetim sisteminde karşılaşılan sorunların firmanın diğer projelerinde görülebileceği sonucuna varılabilir. İnşaat şirketi tarafından büyük ölçekli bir projede yürütülen çalışmanın hedeflerine ulaşmak için önde gelen holdinglerden birine bağlı bir yüklenici tartışılacaktır. ANAHTAR KELİMELER: Başarı Faktörleri, Performans, Kalite, Proje Yönetimi, İnşaat
Özet (Çeviri)
The three main objectives of construction projects are; cost, time and quality performance goals. Within these main targets, quality performance can be ignored from time to time according to the other two targets. The quality objective, which can remain in the shadow of time and cost objectives, is in fact as important as the other two purposes. Failure in quality performance; it requires correction and reproduction. Correction and rebuilding means a new cost and time loss. Therefore, it is important to determine the success and failure factors that determine quality performance. The aim of the study is to determine the factors that determine the quality performance in construction projects. In other words, in this study, it is aimed to determine the basic factors that should be taken into consideration in order to achieve the desired quality level in construction projects. The projects that will be carried out taking into account the factors to be found are expected to produce satisfactory results for customers and employers. Construction companies aim to achieve high quality performance by taking steps to highlight success factors in their organizations or by taking measures to eliminate failure factors. Qualitative research will be used in this study as a case study. Critical situation sampling will be used in the study. According to this, it can be concluded that the problems encountered in the management system of the large-scale project of the contractor firm under investigation will be seen in other projects of the firm. A contractor that is connected to one of leading conglomerate to achieve the objectives of the study carried out by the construction company to a large-scale project will be discussed. KEYWORDS: Success Factors, Performance, Quality, Project Management, Construction