Biyosolar çatı uygulamalarının peyzaj mimarlığı açısından değerlendirilmesi
Evaluation of biosolar roof applications in terms of landscape architecture
  1. Tez No: 647720
  2. Yazar: DERYA TÖRE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜKERREM ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Peyzaj Mimarlığı, Energy, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Artan nüfus ve endüstrileşme faaliyetleri ile insanların enerji gereksinimleri artmıştır. Artan enerji gereksinimleri enerji kaynak çeşitliliğimizi çoğaltmamızı ve enerji üretirken de çevreye verilen zararların azaltılmasını zorunlu kılmaktadır. Yenilebilir enerji kaynaklarından olan güneş enerjisinin kullanımı çevreye verilen zararların en aza indirilmesi açısından önemlidir. Türkiye coğrafi konumu itibariyle güneş enerjisinden verimli olarak yararlanabilecek bir konumdadır. Yeşil çatılar ile fotovoltaik (PV) panelleri bir araya getiren çatılar“Biyosolar Çatılar”olarak adlandırılmaktadır. Biyosolar çatıların özellikle, enerji gereksinimi çok olan, yeşil alanların az olduğu ve CO2 yoğunluğu yüksek olan büyük kentlerde kullanılmalarının olumlu etkileri vardır. Biyosolar çatılar, yeşil çatıların ve PV panellerin faydalarını taşımakta aynı zamanda, beraber kullanımları ile karşılıklı faydalar da sağlamaktadır. Bu tez çalışması kapsamında, biyosolar çatı örnekleri ve biyosolar çatıların faydaları incelenerek, peyzaj mimarlığı açısından Türkiye'de kullanımlarına yönelik olarak öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Energy needs of people has increased due to increasing population and industrialization activities. Increasing energy needs requires increasing our energy resource diversity and reducing environmental damage while producing energy. The use of solar energy, one of the renewable energy sources, is important in terms of minimizing environmental damage. Turkey's geographical location is convenient for benefitting from solar energy efficiently. Roofs that combine green roofs and photovoltaic (PV) panels are called“Biosolar Roofs”. The use of biosolar roofs has positive effects especially in large cities with high energy need, few green areas and high CO2 intensity. Biosolar roofs not only carry the benefits of green roofs and PV panels, but also provide mutual benefits for these by using them together as well. Within the scope of the thesis study, examples of biosolar roofs and their benefits were examined and suggestions were developed for their use in Turkey in terms of Landscape Architecture perspective.