İdiyopatik jeneralize epilepside fotosensitivitenin optik koherens tomografi parametreleriyle ilişkisi
Optical coherence tomography parameters in idiopathic generalised epilepsy in relation with photosensitivity
  1. Tez No: 647718
  2. Yazar: MUAZZEZ GÖKÇEN KARAHAN
  3. Danışmanlar: UZMAN EMEL UR ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
GİRİŞ: Fotosensitivite, idiyopatik jeneralize epilepsi (İJE)'ler arasında özellikle juvenil miyoklonik epilepsi (JME)'de iyi bilinen refleks epileptik özelliklerdendir. Etyopatogenezini araştıran değişik modaliteli yöntemlerin yanında, sayıları az olmakla birlikte, retina sinir lifi (RSL), koroid ve maküla kalınlığı hakkında bilgi veren optik koherens tomografi (OKT-Ing.Optical coherence tomography-OCT) çalışmaları da yapılmıştır. AMAÇ VE YÖNTEM: Bu çalışmanın amacı; fotosensitif olan (FS) JME'lilerde retina, maküla, koroid tabakası gibi yapılarda fotosensitif olmayan (non-fotosensitif; NFS)'lere ve sağlıklı kontrollere göre anatomik ve fizyolojik farklılıkları araştırmaktır. Çalışmaya, Mayıs 2018-Mayıs 2020 tarihleri arasında epilepsi polikliniğimizden JME tanısı ile takip edilen, sistemik-metabolik ve oftalmolojik patolojisi olmayan, klinik ve elektrofizyolojik özelliklerine göre kesin FS ve NFS, 18-40 yaş arasındaki hastalar ile yaş, cinsiyet, beden kitle indeksi benzer sağlıklı gönüllüler dahil edildi. OKT ile optik sinir başından (ONH) ortalama ve dört kadrandan peripapiller RSL kalınlığı, fovea merkezli maküla kalınlığı ve manuel olarak fovea altı koroid kalınlığı hesaplandı. BULGULAR: Hasta grubu %66,7'si kadın 30 FS-JME ile %70'i kadın 30 NFS-JME'li hastadan; sağlıklı kontrol grubu ise %56,7'si kadın 30 gönüllüden oluşmaktaydı. FS hastaların yaş ortalaması 26,5+5,80, NFS'lerin 27,7+6,49 iken sağlıklı kontrollerin 26+4.98 olup gruplar arasında anlamlı fark yoktu.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Photosensitivity is a well-known reflex trait in idiopathic/ genetic generalised epilepsy, particularly in juvenile myoclonic epilepsy (JME). Numerous studies investigating etyology of photosensitivity have been performed but only certain part among them entirely concerns optical coherence parameters such as retinal nerve fiber layer (RNFL), macula layer (ML) and choroidal layer (CL). OBJECTIVE AND METHOD: Primary goal of this study is to analyze anatomical and physiological differences in RNFL, ML and CL between photosensitive JME, non-photosensitive JME and healthy controls. Photosensitive JME (n=30) , non-photosensitive JME (n=30) and healty controls (n=30) without opthalmological pathology were included. Peripapillary average and four subquadrant RNFL thickness were estimated at optic nerve head (ONH). Central ML thickness and manually calculated subfoveal CL thickness were evaluated. FINDINGS: 66.7% and 70% of photosensitive and non-photosensitive JME were female with no significant difference in contrast to healthy controls (56.4%). Mean age and body mass index values were similar.