Precision forging of asymmetric spur gear
Asimetrik düz dişlilerin hassas dövmeciliği
- Tez No: 647733
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER EYERCİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Asimetrik dişli diş profilinin kullanımı, dişli çarkların genellikle yalnızca bir yönde döndüğü birçok güç aktarımı uygulaması için yaratıcı ve yenilikçi bir çözüm olarak düşünülebilir. Bununla birlikte, asimetrik dişli profilinin geleneksel diş kesme yöntemiyle üretilmesi, kesici takım tasarımına ve işleme sürecine bağlıdır. Bu alandaki son çalışmalar, kesici takımdan bağımsız olarak tasarlanan asimetrik profillerin daha verimli olduğunu göstermiştir. Hassas dişli dövmede ise son diş profili kalıp geometrisi ile belirlenir ve böylelikle kesici takımın sınırlamaları tamamen ortadan kaldırılabilir. Bu tezde asimetrik düz dişlinin hassas dövmesi incelenmiş ve asimetrik düz dişli kalıbı için tasarım kriterleri sunulmuştur. Bu amaçla, dövme yükü ve kalıp gerilmelerini belirlemek için dişli dövme işleminin üst sınır enerji analizleri (ÜSEA) ve sonlu elemanlar (FE) simülasyonları gerçekleştirilmiştir. Dövme dişlinin boyutsal doğruluğu için gereken kalıbın dişli diş profili modifikasyonları değerlendirildi. ÜSEA ve FEA sonuçları deneysel çalışmalarla karşılaştırıldı. Çalışma, hassas dövmenin asimetrik düz dişlilerin üretimi için uygun bir yöntem olduğunu ve yöntemin dişli kesme veya üretim yöntemlerinin diş profilindeki sınırlamaları ortadan kaldırdığını göstermektedir. Bununla birlikte, dövme kalıbının tasarımı, işlemin başarısında kritik öneme sahiptir. Çalışmada sunulan tasarım kriterleri başarıyla kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
The use of asymmetric gear tooth profile can be considered as a creative and innovative solution for many power transmission applications where gear wheels often rotate in only one direction. However, the production of the asymmetric gear profile by the conventional thread cutting method is dependent on the cutting tool design and the machining process. Recent studies in this area have shown that asymmetric profiles designed independently from the cutting tool are more efficient. In precision gear forging, on the other hand, the final tooth profile is determined by the die geometry, and therefore the limitations of the cutting tool can be eliminated totally. The precision forging of asymmetric spur gear was studied in this thesis and the design criteria for the asymmetric spur gear die were presented. For this purpose, upper bound energy analyses (UBEA) and finite elements (FE) simulations of the gear forging process were carried out to determine the forging load and die stresses. The gear tooth profile modifications of the die required for the dimensional accuracy of the forged gear were evaluated. The UBEA and FEA results were compared with the experimental studies. The study shows that precision forging is a feasible method for the manufacturing of asymmetric spur gears and the method eliminates the limitations of the tooth profile of gear cutting or generation methods. However, the design of the forging die is critical in the success of the process. The design criteria presented in the study can be used successfully.