Design and manufacturing of asymmetric spur gear forging die
Asimetrik düz dişli dövme kalıbı tasarımı ve imalatı
- Tez No: 645171
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER EYERCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Asimetrik dişlilerin yük paylaşım oranı ve basınç açıları standart dişlilere göre daha yüksek seviyelerdedir ve tek yönlü dönen sistemlerde çok avantajlı sonuçlar verir. Ancak, asimetrik dişlilerin profil geometrisinden dolayı, geleneksel kesim yöntemi ile üretim, profil tasarımını sınırlandırmaktadır. Bu alandaki son çalışmalar, kesici takımdan bağımsız olarak tasarlanan asimetrik profillerin daha verimli olduğunu göstermiştir. Hassas dövme yöntemi, asimetrik dişli imalatında kullanımında avantajlı olacaktır. Bu çalışmada, asimetrik bir düz dişlinin hassas bir dövme kalıbı tasarlanmış ve tasarım kriterleri sunulmuştur. Kalıp, dövme sırasında kısa sürede yüksek yüklere ve gerilmelere maruz kaldığından, tek halkalı bir sıkı geçme modeli önerilmiştir. Kalıp bileşenlerinin boyutlarının ve girişim miktarının belirlenmesi için bir tasarım prosedürü geliştirilmiştir. Sıkı geçme ve dövme yükü nedeniyle kalıbın diş profilindeki sapmalar da araştırılmıştır. Yukarıda belirtilen sapmalardan dolayı, düzeltilmiş diş profili oluşturmak için bir yazılım geliştirilmiştir. Yazılım tarafından tahmin edilen sonuçlar sonlu eleman analizleri ile doğrulanmıştır. Görüntü işlemeye dayalı bir dişli kalıp ölçüm sistemi geliştirilmiş ve düz dişlilerin boyutlarını otomatik olarak ölçmek için bir yazılım entegre edilmiştir. Bir asimetrik düz dişli dövme kalıbı, sunulan kriterler kullanılarak tasarlanmış ve üretilmiştir. Kalıbın boyutları, geliştirilen görüntü işleme sistemi ve CMM ile ölçülmüştür. CMM ölçümleri ve görüntü işleme algoritması sonuçları iyi bir uyum içindedir. Sonuçlar, geliştirilen ölçüm sistemi ile asimetrik dişli ölçümleri için kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Asymmetric gears have some advantageous in one directional motion. But, due to the profile geometry, the production with the conventional cutting method limits the design of the profile. Recent studies in this area have shown that asymmetric profiles designed independently from the cutting tool are more efficient. Therefore, in this study, a precision forging die of an asymmetric spur gear was designed and the design criteria were presented. Because the die is exposed to high loads and tensions during forging in a short period of time, a single ring shrink fit assembly was proposed. A design procedure for determination for the dimensions of the die components and the amount of interference was developed. The tooth profile deviations of the die due to shrink fit and the forging load of the die were also investigated. Software was developed to generate corrected tooth profile due to the above-mentioned deviations. The results predicted by the software were validated by finite element analyses. A gear die measurement system was developed based on image processing and software was integrated to automatically measure the dimensions of the spur gears. An asymmetric spur gear forging die was designed and manufactured using the presented criteria. The dimensions of the die were measured by the developed image processing system and CMM. The CMM measurements and the image processing algorithm results are in good agreement. The results show that the developed inspection system can be used for asymmetric gear measurements with the advantages of less time requirements.