Konaklama sektörü kümelenmesinin rekabet gücü üzerine bir değerlendirme: Afyonkarahisar örneği
An evaluation on the competitiveness of the accommodation sector cluster: Afyonkarahisar sample
- Tez No: 647783
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SABRİ ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Küreselleşme sonucunda ticari sınırlar etkilenmiş ve küresel boyutta işletmeler ortaya çıkmış, buna bağlı olarak da rekabet artış göstermiştir. Artan rekabet ortamına uyum sağlamak isteyen ürün veya hizmet üreten işletmeler hem mikro hem de makro boyutta iktisadi örgütlenme hareketine yönelmiştir. Ülkelerin başarılı olmasını sağlayan en temel neden hem üretici hem de tüketici refahına katkı sağlayan rekabet gücünü arttırıcı politika uygulamaları olarak görülmektedir. Bu uygulamaların en önemlilerinden birisi kümelenme yaklaşımı olarak karşımıza çıkmaktadır. İşletmelere verimlilik,bilgiye ulaşmada kolaylık, kaynakların etkin kullanımı, inovasyon, gibi birçok alanda katkı sağlayan kümelenme kavramının rekabete de oldukça önemli katkıları bulunmaktadır. Ülke ekonomisi için önemli sektörlerden biri olan konaklama sektöründe kümelenme ve kümelenmenin rekabet gücü üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi (Afyonkarahisar Örneği) bu çalışmanın temel konusunu oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
As a result of globalization, commercial borders were affected and businesses on a global scale emerged, and accordingly, competition increased. Businesses that produce products or services that want to adapt to the increasing competitive environment have turned to the economic organizational movement both in micro and macro dimensions. The main reason for countries' success is seen as policy practices that increase competitiveness, which contributes to both producer and consumer welfare. One of the most important of these practices emerges as a cluster approach. The concept of clustering, which contributes to many areas such as productivity, ease of access to information, efficient use of resources, innovation, also has significant contributions to competition. Determining the effect of clustering and clustering on competitiveness in the tourism sector, which is one of the important sectors for the country's economy (Afyonkarahisar sample), is the main subject of this study.