Turizmde konaklama sektörü istihdam yapısının değişiminde devlet politikalarının önemi: Van Evliya Çelebi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Uygulama Oteli örneği
The importance of state policies in changing the employment structure of the accommodation sector in tourism: Van Evli̇ya Çelebi̇ Vocational and Technical Anatolian High School Application Hotel example
  1. Tez No: 911729
  2. Yazar: GÖNÜL DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ŞEREMET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Dünya genelinde istihdamın önemi oldukça büyüktür. İstihdamın katkıları çok yönlü olmaktadır. Ekonomik açıdan istihdam yoksulluğu ve gelir eşitsizliğini azalarak ekonomik büyümeye ve toplumsal refah seviyesinin artmasına katkı sağlar. Sosyal açıdan ise istihdam toplumsal bağları güçlendirir, suç oranlarını azaltır ve sağlıklı bir toplum oluşturulmasında oldukça önemli bir rol oynar. Turizm işsizlik oranlarını düşürmesi açısından oldukça önemli bir sektördür. Emek yoğun yapısıyla turizm sektörü insan unsuruna son derece bağımlıdır. Turizm sektöründe devlet politikaları kapsamında yapılan teşvikler istihdamı olumlu yönde etkilenmiştir. Van ilinin turizm potansiyeli tam anlamıyla değerlendirildiğinde ildeki istihdam da buna bağlı olarak artacaktır. Çalışmanın amacı, turizmde konaklama sektörü istihdam yapısının değişiminde devlet politikalarını inceleyerek, Van ilinde faaliyet gösteren Van Evliya Çelebi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Uygulama Otelinin il turizmi açısından istihdama katkısını incelemektir. Araştırmada, Van Evliya Çelebi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Van Evliya Çelebi MTAL, Uygulama Oteli ise UO şeklinde ifade edilmiştir. Nitel araştırma desenlerinden Gömülü Teori yaklaşımının izlendiği araştırmada, amaçlı örneklem yöntemi ile belirlenen Van Evliya Çelebi MTAL UO'da görevli 5 yönetici ve 20 personele yarı biçimlendirilmiş görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Veriler kodlama analizine tabi tutulmuş ve analiz sonucunda; 1. İstihdamda Etkili Olan Faktörler, Ekonomide Etkili Olan Faktörler, Nitelikli İşgücünde Etkili Olan Faktörler olmak üzere 3 temadan oluşan bir teorik model elde edilmiştir. Çalışmanın hedefleri; genç bir nüfusa sahip olan Van ilinde turizm kültürünün yerleşmesi ve turizm eğitim kurumlarında eğitim gören kişilerin çalışma olanakları hakkında bilgi sahibi olmalarıdır. Bu çalışma ile turizm sektörü ile istihdam ilişkisi, elde edilecek verilerle tespit edilerek turizmin önemine yönelik farkındalık oluşturmak hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
The importance of employment worldwide is quite great. The contributions of employment are multifaceted. In economic terms, employment contributes to economic growth and the increase of social welfare by reducing poverty and income inequality. In social terms, employment strengthens social ties, reduces crime rates and plays a very important role in creating a healthy society. Tourism is a very important sector in terms of reducing unemployment rates. With its labor-intensive structure, the tourism sector is extremely dependent on the human element. Incentives made within the scope of state policies in the tourism sector have positively affected employment. When the tourism potential of Van province is fully evaluated, employment in the province will increase accordingly. The aim of the study is to examine the state policies in the change of the employment structure of the accommodation sector in tourism and to examine the contribution of Van Evliya Çelebi Vocational and Technical Anatolian High School Practice Hotel operating in Van province to employment in terms of provincial tourism. In the research, Van Evliya Çelebi Vocational and Technical Anatolian High School is expressed as Van Evliya Çelebi MTAL and Practice Hotel is expressed as UO. In the research where the Grounded Theory approach from qualitative research designs was followed, semi-structured interviews were conducted with 5 managers and 20 personnel working at Van Evliya Çelebi MTAL UO determined with the purposeful sampling method. The data were subjected to coding analysis and as a result of the analysis; a theoretical model consisting of 3 themes was obtained as; 1. Factors Affecting Employment, Factors Affecting Economy, Factors Affecting Qualified Workforce. The objectives of the study are; the establishment of tourism culture in Van province with a young population and the information of people receiving education in tourism education institutions about employment opportunities. With this study, it is aimed to determine the relationship between tourism sector and employment with the data to be obtained and to create awareness about the importance of tourism.