Konaklama sektörü işletmelerinde sermaye yapısı kararlarının firma değerlemesine etkisi ve bir uygulama
Capital structure decisions effects to firm valuation in hospitality establishments and a research
  1. Tez No: 110599
  2. Yazar: FATMA KURCAN KINAY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜLTEKİN RODOPLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 305
Özet
ÖZET Konaklama işletmeleri turizm işletmeleri arasında ilk sırayı almaktadır. Yüksek sermaye yoğunluğu, konaklama işletmelerinde özsermaye ile fînanslamayı güçleştirmektedir. İşletmelerin sabit varlıklarının finansmanı için kullanılan uzun vadeli fonlar, genellikle ticari banka kredileri, tahvil ihracı ve özsermaye ile sağlanmaktadır. Konaklama işletmelerinde finansmana ilişkin kararlar alınırken, işletmenin piyasa değerini en yüksek düzeye çıkarma amacı ön plandadır. Değer belirleme işletmeciliğin en zor konularından biridir. Çünkü işletmenin değeri; genellikle gelecekteki kazançlarının bir sonucu olarak ortaya çıkmakta ve oluşumunu etkileyen sayısız faktör nedeniyle büyük dalgalanmalar gösterebilmektedir. Bir konaklama işletmesinin değerini bulunmasında öncelikle işletmenin içerisinde bulunduğu genel ekonomik durumla ilgili faktörler, ikinci aşamada konaklama sektörü ile ilgili faktörler ve son olarak da işletmeyle ilgili faktörlerin belirlenmesi gerekir. İşletme ile ilgili faktörler arasında yer alan sermaye yapısı kararlarının genel amacı, uzun dönemli fon kaynaklarının (yabancı kaynak-özsermaye) bileşimini sağlayarak işletmenin değerini en çoklamaktır. İşletme fınansının en çok tartışılan konularından ikisi; sermaye yapısı ve sermaye maliyetidir. Optimal sermaye yapısının varlığı konusunda farklı görüşlerin yoğunlaştığı nokta kullanılan fonların bileşiminin değiştirilerek bir işletmenin piyasa değerinin ya da sermaye maliyetinin etkilenip etkilenmediğidir. Optimal sermaye yapısı risk ve getiri oranları arasında denge kurarak işletmenin hisse senedi fiyatını en çoklayan yapıdır. İşletme optimal sermaye yapışma ulaştıktan sonra borçlanmaya devam ederse, ortalama sermaye maliyeti yükselir. Teoride sermaye yapısına ilişkin başlıca modeller, kurumlar ve gelir vergilerine, finansal kriz ve iflas maliyetlerine, borç ve özsermayeden kaynaklanan temsil maliyetlerine ve işletme değerine ilişkin asimetrik bilgilere dayalı modellerdir. Yapılan bu çalışmanın birinci bölümünde konaklama işletmeleri hakkında genel bilgiler verildikten sonra, ikinci bölümde değer kavramı, işletme değerini bulmada kullanılan yöntemler ve işletme değerini etkileyen faktörler açıklanmıştır. Üçüncü bölümde sermaye yapısı kavramı üzerinde durularak sermaye maliyeti ve sermaye yapısı teorisi üzerinde durulmuştur. Son bölümde ise konu ile ilgili olarak beş yıldızlı konaklama işletmeleri üzerinde bir araştırma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Hospitality establishments take the first place among touristic establishments. Because of its capital intensity aspect, the rate of funding with equity is low. In fixed assets of establishments, the long term funds are generally funded by commercial bank credits, bond issues and equities. The most important target in funding of hospitality establishments is to raise the market value of establishments. Valuation is one of the difficult subjects in management. The reasons for this are; future earnings are affecting the valuation of establishments and fluctuations can be seen in valuation because of many factors. In valuation of an establishment, factors related to general economic condition, hospitality sector and establishment must be determined. In factors related to establishment, the general aim of capital structure decision is combining the long term funds (debt-equity) to raise the valuation. The two subject of the most discussed subjects in funding of establishment are; capital structure and capital cost. In optimal capital structure subject the main discussion point is the changing of used funds whether have an influence on valuation or capital cost or not. Optimal capital structure is the most raised structure for company share by balancing the risk and revenue rates. If an establishment goes into debt after having optimal capital structure, its average capital cost will increase. In theory, the main models related to capital structure are based on; corporation and income taxes, financial distress and bankruptcy costs, agency costs appearing from debt and equities and asymmetric information related to valuation of establishment. In the first part, general information about hospitality establishments was given. In the second part; valuation, the methods and affecting factors were explained. In the third part; capital structure concept, capital cost and capital structure theory were examined. In the fourth part; a research was made among five star hotels.