Eski Yunan ve Roma kaynaklarında Zerdüştlük ve tarihi rolü
Zoroastrianism in Ancient Greek and Roman sources and its historical role
  1. Tez No: 647785
  2. Yazar: HAZAL ATAKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. Ş. RECAİ TEKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Dünyanın yaşayan en eski dinlerinden biri olan Zerdüştlüğün, Antik Yunan ve Roma kaynakları perspektifinden değerlendirilmesi ve incelenmesi esas alınmıştır. Bu bağlamda, Zerdüştlüğün yaşadığı tarihsel süreç ele alınarak, Akhaemenid döneminde ortaya çıkışı ve Büyük İskender'in gelişi ile dinin yaşadığı tahribat, Parth dönemindeki dinin rekonstrüksiyon süreci ve Sasani dönemindeki dinin kimliğe bürünmesi sırasıyla incelenmiştir. Ardından, Zerdüştlükteki temel kavramlar tartışmalarıyla sunularak, yarattığı etkiler değerlendirilmiştir. Ve son olarak, bu çalışmanın ana hedefi olan, Antik Yunan ve Roma literatürünün, Zerdüştlüğe bakış açısı ele alınarak, Zoroaster figürü, dini ritüeller, Magların varlığı, büyü ve astrolojideki yeri incelenen materyaller ile son bulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Zoroastrianism, which is an oldest living religion in the World, is aimed to analyze and evaluate from the perspective of Ancient Greek and Roman sources. In this regard, the study, by dealing with historical process of Zoroastrianism, examines respectively its emergence in Achaemenid era, the corruption of the religion after the arrival of Alexander the Great, the process of its reconstruction in the Parthian era and the impersonation of religion in the Sasanian era. After that the elemental notions of Zoroastrianism is presented with their debates and it is evaluated their effects. Finally, by coping with the attitude of Ancient Greek and Roman vigürevüre which is the main goal of this research, the thesis ends up with materials investigated the vigüre of Zoroaster, religious rituals, existence of Magis and the position of religion in sorcery and astrology.