The Byzantine perception of India in late antique literary sources
Geç Antik Dönem yazınsal kaynaklarında Bizans'ın Hindistan algısı
- Tez No: 582145
- Danışmanlar: PROF. NEVRA NECİPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışma geç antik döneme ait bir grup yazılı kaynakta yer alan tanımlara/anlatımlara dayanarak, Bizans'taki Hindistan algısı üzerine yoğunlaşmaktadır. Farklı edebi türlere ait olan ve Hindistan'ın farklı özelliklerini kendi edebi bağlamlarına göre anlatan bu kaynaklar Bizans'ın böylesine uzak coğrafi bir bölgeye karşı tutumunu büyük ölçüde yansıtabilirler. Söz konusu tarihi kaynakları antik dönemden Orta Çağ'a uzanan bir araştırma sistemi içerisine yerleştiren bu çalışma, Bizans dönemi yazınsal kaynaklarının Hindistan tasvirlerini incelemeyi ve böylece Bizans'ın Hindistan'ı algılayış biçimini anlamayı amaçlar. Böylece bu çalışma klasik dönem (Yunan ve Roma) edebi modellerinin, Hristiyan söylem biçimlerinin ve Hindistan ile Bizans İmparatorluğu arasındaki ticari ilişkilerin Bizans'ın etnik ve coğrafi olarak Hindistan'ı algılayışı üzerindeki etkisini analiz eder.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the Byzantine perception of India according to the descriptions found in a selected group of late antique literary sources. Belonging to diverse literary genres and describing different aspects of India in relation with their own literary contexts, these sources can to a large extent reflect the Byzantine attitude toward such a remote geographical location. By placing the Byzantine sources in question within a framework that stretches from Antiquity as far as the Middle Ages, this study aims at observing the literary depictions of India in the Byzantine era and understanding the Byzantine perception of this land. Thus, it analyzes the impact of classical (Greco-Roman) literary modalities, Christian discourse, and commercial networks between the Byzantine Empire and India on the Byzantine ethnographical and geographical perception of India.