İhsan Ozanoğlu ve halkbilimi alanındaki eserleri
İhsan Ozanoğlu and his works in folklore
  1. Tez No: 647788
  2. Yazar: ELİF DEĞER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLTEN KÜÇÜKBASMACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 514
Özet
Avrupa'dan yaklaşık bir yüzyıl sonra Türkiye'de de halkbilimi çalışmaları sistemli olarak başlamıştır. Halkbilimi alanında Kastamonu'da ilk akla gelen öncü şahsiyet İhsan Ozanoğlu'dur. Bu çalışmanın amacı, İhsan Ozanoğlu'nun halkbilimi alanında yaptığı çalışmaların açıklamalı bir bibliyografyasını oluşturmak, Ozanoğlu'nun halkbilimi çalışmaları içindeki yerini ortaya koymak ve Kastamonu belleğindeki yerini belirlemektir. Bu sebeple Ozanoğlu'nun halkbilimi alanındaki çalışmalarının dışında onun tanınmasına katkı sağlayacak kitap, tez, makale, bildiri, sempozyum, panel, konser, anma töreni, Ozanoğlu ve eserleri üzerine yapılmış çalışmalar, Ozanoğlu'nun adının verildiği kurumlar, elektronik ortamda Ozanoğlu'yla ilgili paylaşımlar da teze dâhil edilmiştir. Bu kapsamda İhsan Ozanoğlu'nun eserleri literatür tarama yöntemiyle tespit edilmiştir. Eserlerin bulunduğu T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kastamonu İl Halk Kütüphanesi, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Millî Kütüphane, Türk Dil Kurumu Kütüphanesi, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Ankara Etnografya Müzesi İhtisas Kitaplığı, Kastamonu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Arkeoloji Müzesi Kütüphanesi, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Boratav Halk Kültürü Araştırma ve Turizm İhtisas Kütüphanesi, T.C. Yazma Eserler Kurumu Kastamonu Yazma Eser Kütüphanesinin katalogları taranarak halkbilimi alanındaki eserlerin açıklamalı bibliyografyası verilmiştir. Bu tezde, Ozanoğlu'nun kaleme aldığı 205 kitap, 15 makale, 194 bağımsız risale, 114 gazete yazısı ve 205 cildin içinde yer alan çok sayıdaki risale incelenmiştir. Öte yandan halkbilimi alanında olmamaları sebebiyle içeriklerine yer verilmeyen 20 kitap ve 129 risalenin künyesine yer verilmiştir. Sonuç olarak İhsan Ozanoğlu'nun Kastamonu'nun yerel değerlerini tespit edip kayıt altına almasının dışında Türk halkbilimi çalışmaları tarihinde de önemli bir yere sahip olduğunu söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
After nearly a century of European Turkey also began a systematic study of folklore. The first person that comes to mind in Kastamonu in the field of folklore is İhsan Ozanoğlu. The purpose of this study is to create an annotated bibliography of İhsan Ozanoğlu's studies in the field of folklore, to reveal Ozanoğlu's place in folklore studies and to determine his place in Kastamonu memory. For this reason, in addition to Ozanoğlu's studies in the field of folklore, books, theses, articles, papers, symposiums, panels, concerts, memorial services, works on Ozanoğlu and his works, the institutions named after Ozanoğlu, posts are also included in the thesis. In this context, the works of İhsan Ozanoğlu were determined by the literature scanning method. T.C. where the works are found. Ministry of Culture and Tourism Kastamonu Provincial Public Library, T.C. Ministry of Culture and Tourism National Library, Turkish Language Association Library, T.C. Ministry of Culture and Tourism Ankara Ethnography Museum Specialization Library, Kastamonu Provincial Directorate of Culture and Tourism Archeology Museum Library, T.C. Ministry of Culture and Tourism Boratav Public Culture Research and Tourism Specialization Library, T.C. By scanning the catalogs of the Manuscript Institution Kastamonu Manuscript Library, an annotated bibliography of the works in the field of folklore has been given. In this thesis, 205 books written by Ozanoğlu, 15 articles, 194 independent treatises, 114 newspaper articles and numerous treatises in 205 volumes were examined. On the other hand, since they are not in the field of folklore, the tags of 20 books and 129 treatises were included. As a result, we can say that İhsan Ozanoğlu has an important place in the history of Turkish folklore studies besides determining and recording the local values of Kastamonu.