İhsan Ozanoğlu Halk Dilinden Filolojik Notlar
İhsan Ozanoğlu Philological Notes From Folk Language
- Tez No: 546111
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 550
Özet
Bu çalışma, Merhum İhsan Ozanoğlu tarafından hazırlanmış ve Kastamonu İl Halk Kütüphanesi'nde 180/20.2.972 katalog numarasıyla kayıtlı bulunan“Halk Dilinden Filolojik Notlar”başlıklı derleme çalışmasını esas almakta ve yine aynı nüshanın sonradan tashih edilmiş bir kopyası olduğunu düşündüğümüz Türk Dil Kurumu Kütüphanesi Etüt/48-I'de kayıtlı bulunan“Kastamonu Halkiyat ve Harsiyatı Dil-Edebiyat Sözlük”adlı çalışmanın birleştirilmiş metnini ve bu metin üzerinden yapılan değerlendirmeyi içermektedir. Çalışmanın Muhtevasını İhsan Ozanoğlu'nun hazırlamış olduğu derleme çalışması oluşturmaktadır. Çalışma giriş, yöntem, metin, inceleme, sözlük ve sonuç bölümünden oluşmaktadır.“Giriş”bölümünde Türkiye Türkçesi ağız araştırmalarının geçmişi ve Kastamonu il ve ilçe ağızları üzerine yapılan çalışmalar hakkında bilgi verilmiş, Kastamonu tarih ve coğrafyasından bahsedilmiştir. Akabinde İhsan Ozanoğlu'nun hayatı ve eserleri, eserlerinin muhteviyatı, Kastamonu İl Halk Kütüphanesi Kastamonu Arşivinde bulunan eserleri verilmiş ve Ozanoğlu hakkında yapılan çalışmalara değinilmiştir.“Yöntem”bölümünde ise çalışmamızı hangi temeller üzerine kurduğumuz anlatılmış ve Halk Dilinden Filolojik Notlar ve Kastamonu Halkiyat ve Harsiyatı Dil-Edebiyat Sözlük nüshaları hakkında bilgi verilmiştir.“Metin”bölümünde ise Halk dilinden Filolojik Notlar ve Kastamonu Halkiyatı ve Harsiyatı Dil-Edebiyat Sözlük nüshalarından bir metin oluşturulmuştur.“Sözlük”kısmında ise, Ozanoğlu'nun sözlüğündeki madde başları; Derleme sözlüğü, Anadolu Ağızlarından Toplamalar ve Kastamonu Yöresi Söz Varlığı adlı çalışmalardaki kelimelerle karşılaştırılmıştır.“İnceleme”bölümde, İ. Ozanoğlu'nun derlemeciliği ve sözlükçülüğü hakkında bilgi verilmiş, sözlük düzeni ve madde başları anlatılmıştır. Ayrıca Ozanoğlu'nun fişlemiş olduğu kelimeler, ses bilgisi açısından ele alınmıştır.“Sonuç”kısmında ise, İ. Ozanoğlu'nun sözlükçülüğü ve dilciliği üzerine tespitler yapılmış ve yöntem sorunlarına değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study has grounded on the legal deposit of“Halk Dilinden Filolojik Notlar”which it is in Kastamonu State Library with the catalog numbers 180/20.2.1972 and has included a combination and consideration of a text which we thought the text is a copy of much later allocated print of“Kastamonu Halkiyat ve Harsiyatı Dil-Edebiyat Sözlük”with registration in Turkish language ınstution Library Etüt/48-I. The content has been composed by İhsan Ozanoğlu's legal deposit. The study has consisted of introduction, methods, text, examination, dictionary and result. For“introduction”, it has been mentioned history of dialect researches of Turkey Turkish and studies on Kastamonu state and province dialect and also made mention of Kastamonu's history and geographics. Later some information has been given about İhsan Ozanoğlu such as his life and works, content of his works, studies which at Kastamonu State Library Kastamonu archives and studies about İ. Ozanoğlu. In“methods”section, foundations of study has been explained and given information about Kastamonu-Ankara copies. For“text”section, it has been generated a text from“Halk Dilinden Filolojik Notlar”and“Kastamonu Halkiyat ve Harsiyatı Dil-Edebiyat Sözlük”. In“dictionary”, entries in Ozanoğlu's dictionary have been compared with the words in the studies of Legal Deposit Dictionary, Gatherings From Anatolian Dialect and Kastomonu Territorial Vocabulary. In“examination”section, compileness and lexiocography capability of İ. Ozanoğlu have been discussed and his dictionary structure and entries have also been described. Furthermore, Ozanoğlu's carded words have been considered with the perspective of phonetic guide. For the last part, some detections have been made on İ. Ozanoğlu's philology and lexiocography and discussed his methods promlems.