Kadınların çalışma hayatı ve ekonomik özgürlük algısı: Konya örneği
Women's working life and the perception of economic freedom: Konya example
  1. Tez No: 647793
  2. Yazar: SABİRE İÇLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BİREKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
İnsanlık tarihi boyunca vazgeçilmez bir öneme sahip olan özgürlük olgusu, çok boyutlu ve çok anlamlı yapısıyla tanımlanması oldukça güç bir kavrama işaret etmektedir. Özgürlüğün önemli boyutlarından biri olan ve araştırmamızın temel sorunsalı olarak belirlenen ekonomik özgürlük ise, bireyin istediği gibi çalışması, üretmesi ve yatırım yapması olarak tanımlanmaktadır. Ekonomik anlamda özgür olabilmenin yollarından biri olan çalışma kavramına sanayi öncesi ve sonrası farklı anlamlar yüklendiği görülmekte, sanayi öncesi bireyin yaşamını devam ettirmede bir aracı olan çalışma hayatının sanayi sonrasında para kazandırma unsuru olarak değer kazandığı görülmektedir. Kadının çalışma hayatına girmesi süreci sanayileşme sonrası gerçekleşse de gerçek anlamda kadın, toplumun varolmasından itibaren çalışmaktadır. Modern dönemde bireye toplumsal hayatta statü ve saygınlık kazandırmada aracı olan çalışma hayatı, kadınlar içinde cazibesini gün be gün arttırmaktadır. Ancak kadınların çalışma hayatında daha fazla yer edinmesi, kadına her zaman ekonomik anlamda özgürlük getirmemektedir. Bu noktada çalışma hayatının kadının sosyal, kültürel ve ekonomik özgürlük algısı üzerine olan etkisi çalışan ve çalışmayan ev kadını olmak üzere iki kadın profili üzerinden değerlendirilmiştir. Araştırma Konya İli ile sınırlandırılmış olup, bu bağlamda Konya'da yaşayan 20 çalışan kadına ve 21 ev kadına ulaşılmıştır. Bu araştırma kapsamında kadınların ekonomik özgürlük algısı, çalışma hayatı, ev hayatı ve sosyal hayat üzerine verdikleri cevaplar, hem çalışan hem de çalışmayan kadınların bakış açısı çerçevesinde değerlendirilmiştir. Alan araştırması bulgularına göre, kadınların çalışma hayatına bakış açısında, kadının eğitim seviyesi ve mesleki statüsünün etkili olduğu görülmektedir. Ayrıca sosyo-kültürel faktörlerin etkisi ve cinsiyetçi bir bakış açısının varlığı kadının ekonomik özgürlük algısının şekillenmesine etki eden unsurlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Sonuç olarak, kadınların çalışma hayatına dahil olmasını tetikleyen duygunun, ekonomik anlamda özgür olmaktan ziyade kendini değerli hissetme ve bir kimlik edinme isteği olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The fact of freedom which has a essential importance throughout human history, designates a notion that is very difficult to define with its multidimensional and very meaningful structure. Economic freedom, which is one of the important sizes and which is the the main problematic of our research is defined as the individual to work, produce and invest as individual's wish. It is seen that the concept of study, which is one of the ways to be free in the economic field, has different meanings before and after the industrial revolution and it is seen that working life which İt was a tool for the individual to continue life before the industrial revolution, gained value as an factor of earning money after the industrial revolution. Although the of the women entering to working life occurred after the industrial revolution, women in the real terms have been working since the existence of society. Working life which is a tool for individuals to gain status and respectability in social life in the modern era increases their attraction day by day. However, women's more participation to working life doesn't always bring freedom to women in economic terms. At this point, the effect of working life on women's perception of social, cultural and economic freedom is evaluated over two profiles of women as working and non working housewife. The study was limited to the province of Konya and in this context, 20 working women and 21 housewives living in Konya were reached. Within the extent of this research, women's responses on economic freedom perception, working life, home life and social life were evaluated in the framework of the viewpoint of both working and non working women. According to findings of the field study, it is seen that the education level and professional status of women are effective in women's perspectives to working life. In addition, the effect of social cultural factors, the existence of a sexist perspective and the values of the city where we live appear as factors which effect the perception of women's economic freedom. As a result, the feeling that triggers the participation of women to working life is the desire to feeling valuable and to acquire an identity rather than being free economically.