Sağlık alanında hizmet veren sivil toplum kuruluşları için model önerisi
A modal proposal for non-govermental organizations in the health field
- Tez No: 647803
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET HALÛK YÜKSEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmada ilk olarak sivil toplum kavramı incelenmiş ve kavramın Türkiye'deki tarihsel, hukuksal, toplumsal ve düşünsel boyutları irdelenmeye çalışılmıştır. Sivil toplum kavramı, Sivil Toplum Kuruluşları (STK) aracılığıyla vücut bulmakta ve günümüzde etki alanı oldukça geniş ve stratejik yönden öneme sahip kurumlar olarak ön plana çıkmaktadır. Bu tez ile ulaşılmak istenen hedef, Türkiye'de sağlık alanında faaliyet gösteren STK'ların halkla daha etkin ve etkili iletişim kurmaları için yenilikçi ve orijinal bir iletişim modeli kurgulamaktır. Amaç doğrultusunda birinci bölümünde sivil toplumun arka planı literatür taraması ile aktarılmıştır. STK'ların dünyadaki gelişimine bakıldığında devlet merkezli yaklaşımdan uzaklaşarak, toplumsal inisiyatiflere yöneldiği görülmüştür. STK'ların hedef kitleleriyle iletişim kurma yöntemlerinin de incelendiği bölümde teknolojik gelişmelerin etkisi kampanyaların tasarımında gözlemlenebilmektedir. Toplumsal ve teknolojik gelişmelerle paralel olarak internetin yaygınlaşması STK'lar için yeni bir vizyon olarak ortaya çıkmaktadır. En dinamik alan ise sosyal medyadır. Örneklem olarak dünyanın en başarılı STK'ları belirlenmiştir. Bu kuruluşlar durum analizi ve içerik analizi yöntemiyle incelenmiştir. Elde edilen bulgular ile şeffaf, diyaloğa açık bir iletişim kurmanın hedef kitleye ulaşmada payının büyük olduğu görülmüştür. Kullanılan iletişim teknikleri incelendiğinde, hedef kitleyle özdeşim kurmanın ve güven duygusunun önemi ortaya çıkmıştır. Geliştirilen öneri için bütün düşünsel geleneklerden yararlanan ve günümüz teknolojisi ile harmanlanmış bir süreç yaratma çabasına ağırlık verilmiştir. Analizler ve bulgular temel alınarak STK'lar için bir iletişim modeli önerilmiştir. Önerilen model Türkiye'nin önde gelen STK'larının iletişim uzmanlarına yüz yüze görüşmeler aracılığıyla sunulmuştur. Görüşme verileri dikkate alınarak modele nihai hali verilmiştir. Son olarak mobil platform aracılığı ile yürütülecek modelin işleyiş prensipleri ve uygulama senaryosu sonuç bölümünde detaylı bir şekilde paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the concept of civil society and its historical, legal, social and intellectual dimensions in Turkey has been examined. The concept of civil society is embodied by Non-governmental organizations (NGOs) which are quite wide and strategically important institutions. The purpose of this thesis is to develop an innovative and original communication model for NGOs operating in the health field in order to assist them in communicating more effectively and effectively. Existing literature on civil society is reviewed in the first part. When the development of NGOs in the world is analyzed, it is seen that they move away from the state-centered approach and transform into social initiatives. In terms of NGOs preferred communication methods with their target audiences, the effects of technological developments can be observed in the design of campaigns. In line with social developments and technological resources, it is indispensable for NGOs to concentrate their communication efforts towards online activities, particularly on social media. In order to assess the current communication tendencies among NGOs, the most successful ones around the world were taken as a benchmark sample. These organizations were analyzed with the situation analysis and content analysis method. With the findings obtained, it has been observed that establishing a transparent and dialogue-free communication plays a vital role in reaching the target audience. When the communication techniques used are examined, the importance of identifying with the target audience and gaining their trust have been unmistakably revealed. With the aim of creating a process that harnesses all intellectual traditions and blends with today's technological resources, a communication model has been proposed for NGOs. The proposed model was presented to communication experts from Turkey's leading NGOs through face to face interviews and was validated through expert opinion and feedback. The operating principles and application scenario of the proposed model to be carried out on a mobile platform are shared in detail in the conclusion section.