İşe yabancılaşmada algılanan sosyal destek ve duygusal zekâ: Duygusal emek kuramı boyutlarının aracılık rolü üzerine bir araştırma
Perceived social support and emotional intelligence in work alienation: A research on the mediator role of emotional labor theory's dimensions
  1. Tez No: 647802
  2. Yazar: SELÇUK YEKE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM PINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 356
Özet
Bu çalışma algılanan sosyal destek ile duygusal zekânın işe yabancılaşma üzerindeki etkisini ortaya koymak ve bu etkiler üzerinde duygusal emek boyutlarının aracılık rolü üstlenip üstlenmediğini belirlemek üzere gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında İstanbul'da faaliyet gösteren mevduat bankalarında görev yapan 376 gişe/operasyon çalışanından anket yoluyla veri toplanmıştır. Araştırmanın amacı çerçevesinde bireysel faktörler olarak kabul edilebilen yüzeysel rol yapma davranışı, derinden rol yapma davranışı, doğal davranış ve duygusal zekâ ile örgütsel faktör olarak kabul edilebilen algılanan sosyal desteğin işe yabancılaşma üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Bununla birlikte duygusal zekânın işe yabancılaşma üzerindeki etkisinde ve algılanan sosyal desteğin işe yabancılaşma üzerindeki etkisinde yüzeysel rol yapma davranışı, derinden rol yapma davranışı ve doğal davranışın aracılık rolü de incelenmiştir. Araştırmanın sonucunda doğal davranış, duygusal zekâ ve algılanan sosyal desteğin işe yabancılaşma üzerinde negatif yönde bir etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca duygusal zekânın işe yabancılaşma üzerindeki etkisinde ve algılanan sosyal desteğin işe yabancılaşma üzerindeki etkisinde doğal davranışın aracılık rolüne sahip olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to examine the effect of perceived social support and emotional intelligence on work alienation and to determine whether dimensions of emotional labor have mediating role on these effects. Within the scope of the research, data were collected from 376 operation employees that work at deposit banks operating in Istanbul by questionnaire. Within the frame of the research, the effect of surface acting, deep acting, natural behavior and emotional intelligence that can be accepted as individual factors, and the perceived social support that can be accepted as organizational factor on work alienation were investigated. In addition, the mediating role of surface acting, deep acting and natural behavior in the effect of emotional intelligence on work alienation and the effect of perceived social support on work alienation was also examined. As a result of research, it was confirmed that natural behavior, emotional intelligence and perceived social support have negatively effect on work alienation. Also, it was revealed that natural behavior has a mediator role in the effect of emotional intelligence on the work alienation and the effect of percevied social support on work alienation.