Erken aşama startupların finansmanı ve değerlemesi
Financing and valuation of early stage startups
- Tez No: 647804
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAŞAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
Hızlı büyüyebilme yeteneğine sahip inovatif girişimler olarak tanımlanan startupların ülke ekonomileri açısından önemi her geçen gün artmaktadır. Son yıllarda birçok sektörde iş yapış biçimlerini kökten değiştiren startuplar kısa süre içerisinde ölçeklenerek küresel ölçekte faaliyet gösteren dev işletmelere dönüşebilmektedir. Bu nedenle diğer dünya ülkelerinde olduğu gibi Türkiye'de de startupların sayılarının artırılması ve küresel ölçekte başarılı olan startupların çoğaltılması amaçlanmaktadır. Startupların başarılı olabilmelerinin temel şartlarından biri ise gerekli olan finansman kaynağına erişebilmeleridir. Özellikle erken aşama startupların borçlanma kapasitelerinin olmaması veya kısıtlı olması bu tür girişimleri finansman hiyerarşisi kuramının aksine ilk olarak sermaye artırma yoluyla melek yatırımcı veya risk sermayesi şirketlerinden yatırım almaya yönlendirmektedir. Bu durum ise startupların şirket değerlerinin doğru bir biçimde belirlenmesi gerekliliğini ortaya çıkarmaktadır. Startuplara özgü bazı nedenlerden dolayı geleneksel değerleme yöntemlerinin özellikle erken aşama startupların değerlemesinde kullanışsız olması sebebi ile daha kullanışlı olan alternatif değerleme yöntemlerinin belirlenmesi taraflar açısından büyük önem taşımaktadır. Çalışmada startupların finansman yöntemleri ve yatırım aşamaları ele alındıktan sonra geleneksel ve alternatif değerleme yöntemleri olarak belirlenen beş farklı yöntem ile farklı sektörlerde yer alan üç erken aşama startup üzerinde uygulama çalışması yapılmıştır. İlgili yöntemler kullanılarak elde edilen şirket değerlerinin her biri yatırımcı ve girişimcinin yatırımda kullandıkları uzlaşılan şirket değerleri ile karşılaştırılmıştır. Çalışmada alternatif değerleme yöntemleri olarak belirlenen beş farklı yöntem ile elde edilen şirket değerlerinin geleneksel yöntemlerle elde edilen şirket değerlerinden daha doğru sonuçlar verdiği ve erken aşama startupların değerlemesinde kullanılabilir olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Startups, defined as innovative enterprises with the potential for rapid growth, are gaining in importance in national economies. Startups have made their mark in many sectors in recent years, and can rapidly increase in scale and transform into giant businesses operating in the global markets. With this in mind, Turkey, like many other countries, is aiming to increase the number of start-ups in the country, and to support those with the ability to achieve global success. One of the main determinants of the success of a startup is access to funding. Early stage startups in particular, due to their limited or lack of borrowing capacity, seek funding from angel investors or venture capital firms to increase their capital, in contrast to what is predicted by the theory of hierarchy of funding. This highlights the importance of making accurate valuations of startups. Due to reasons that are specific to startups, conventional valuation methods are of little use in their valuation, particularly those in the early stages of establishment, and so selecting alternative valuation methods that are a better fit for the purpose is important for all parties involved. After discussing the current funding methods and investment stages for startups, the present study identifies five different company evaluation approaches, and applies them to three early stage startups operating in different sectors. The valuations obtained through these methods were then compared with those decided upon by the investor and the entrepreneur during their investment discussions. The company valuations obtained using the five different methods of alternative valuation were found to be more accurate than those obtained using conventional methods, leading to the conclusion that alternative methods can be used for the more accurate valuation of early stage startups.