Yöneticilerin koçluk becerilerini kullanmasının yönetimsel performansa etkisi
The impact of managers' use of coaching skills on managerial performance
- Tez No: 647807
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞULE TUZLUKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tez çalışmasında, yöneticilerin koçluk becerilerini kullanmaları ile yönetsel performansları arasındaki ilişkini ortaya çıkartılması amaçlanmaktadır. Halihazırda yapılan koçluk üzerine çalışmalar ağırlıklı olarak eğitim ve sağlık sektöründe yapılmış, koçluk becerilerinin hastalar ve öğretmenler üzerindeki etkisi araştırılmış ancak, bu araştırmanın odaklandığı yöneticilerin yönetsel performansı üzerinde bir araştırmaya rastlanmamıştır. Bu boşluğa odaklanan çalışma, yöneticilerin kullandığı bu becerilerinin yönetsel performanslarına etkisini incelemektedir. İlk bölümde koçluk kavramının incelenmesi, çeşitleri, diğer yakın kavramlardan farkı, koçluk becerileri ve süreci, çeşitleri, kurum için ve yönetici açısından yararları başlıkları ele alınmıştır. İkinci bölümde, bireyin yönetimsel performansına etkisini araştırmak için performansın tanımına, yönetsel performans boyutlarına değinilmiştir. Üçüncü bölümde, koçluk becerileri ile performans arasındaki ilişkinin kurgulanması yer almaktadır. Son bölümde ise araştırmada kullanılan nicel yöntem hakkında bilgilendirme ve takiben araştırmanın örneklemi, veri toplama, veri analizi başlıklarında bilgi aktarılmakta ve hipotezler yer almaktadır. Ayrıca araştırmanın bulguları ve sonuçlara dair çıkarım ve tartışmalara da bu bölüm de yer verilmektedir. Sonuç bölümü ise, sonuçların tartışılması, gelecek araştırmalar için öneriler ve araştırmanın kısıtlarına dair bilgi içermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to reveal the relationship between managers' use of coaching skills and their managerial performance. Studies on coaching were mainly conducted in the education and health sector, the impact of coaching skills on patients and teachers has been investigated, but there has been no research found on the managerial performance of managers on which this research focuses. Focusing on this gap, the study examines the impact of managers ' use of these skills on their personal performance. In the first part, the examination of the concept of coaching, its types, its difference from other close concepts, coaching skills and process, types, benefits for the institution and for the manager are discussed. In the second part, definition of performance and managerial performance dimensions are mentioned in order to investigate the effect of individual on managerial performance. The third part includes constructing the relationship between coaching skills and performance. In the last section, information about the quantitative method used in the research and then the sample of the research, data collection, data analysis and hypotheses are included. In addition, inferences and discussions about the findings and results of the research are also included in this section. The conclusion section includes discussion of the results, suggestions for future research, and information about the limitations of the research.