An investigation for maturity level and roadmap of unmanned aerial vehicle technologies in Turkey
Türkiye'de insansız hava aracı teknolojilerinin olgunluk düzeyi ve yol haritası için bir inceleme
- Tez No: 647814
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT ÇAKIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Havacılık Mühendisliği, Science and Technology, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları Anabilm Dalı
- Sayfa Sayısı: 313
Özet
Bu araştırma Türkiye'de İnsansız Hava Aracı (İHA) endüstrisinin sorunlarını, ihtiyaçlarını ve gelecek için yapılması gerekenleri değerlendirmeyi, teknolojik olgunluk kriterlerini tanımlamayı ve bir teknoloji yol haritası hazırlamayı amaçlar. İHA endüstrisinde faaliyet gösteren kurum/kuruluşlardan aktörlerle gerçekleştirilen görüşmeler ile toplanan nitel veri çözümlenerek Türk İHA endüstrisine ilişkin çıkarımlarda bulunulmuş ve bulgulara yönelik öneriler geliştirilmiştir. Türk İHA endüstrisi için teknoloji hedeflerini belirlemek amacıyla hazırlanan 20 adet ifade, iki turda Delfi tekniğiyle değerlendirilmiştir ve olumsuz koşullara dayanıklı İHA sürülerinin zeki uçuş yönetimi üzerine bir teknoloji yol haritası geliştirilmiştir. Teknoloji yol haritası ve olgunluk modeli uzman görüşmelerinden yararlanılarak hazırlanmıştır. Önerilen olgunluk modeli tanımlayıcı ve yol gösterici rolleri sunmaktadır. Olgunluk modelinin bir uygulaması yapılarak Türk İHA endüstrisinin mevcut durumu değerlendirilmiştir. Çalışma çıktıları teknik detaylarla, araştırmacının değerlendirmelerini ve politika önerilerini içerecek şekilde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research aims to investigate problems, needs of the UAV industry, and required actions for the future in Turkey, to determine technological maturity criteria, and to prepare a technology roadmap. Qualitative data collected through interviews with actors from institutions/enterprises operating in the UAV industry is analysed, and inferences about the Turkish UAV industry are made, and suggestions for findings are developed. Twenty statements prepared to determine the technology goals for the Turkish UAV industry are evaluated using the Delphi technique in two rounds, and a technology roadmap is developed on intelligent flight management of UAV swarms that are resistant to adverse conditions. Technology roadmap and maturity model are built through expert interviews. The maturity model proposed presents descriptive and prescriptive roles. The current state of the Turkish UAV industry is evaluated, conducting an application of the maturity model through a survey. The outputs of the study are presented with technical details, assessment of researcher, and policy recommendations.