Yazılım test süreci ve TMMi modelinde PRISMA yaklaşımı uygulaması
Software testing process and an application of PRISMA methodology in TMMi model
- Tez No: 382314
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ZİYA AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu çalışmanın asıl amacı yazılım test süreci için kullanılan TMMi(Test Maturity Model Integration) ve PRISMA(Practical Risk Based Testing) tekniklerinin anlaşılmasıdır. Tez çalışmasına kısa bir giriş yapıldıktan sonra yazılımda kalite ve yazılımda test olguları gözden geçirilmiştir. Sonrasında PRISMA ile olan ilişkisi sebebiyle ISTQB(International Software Testing Qualifications Board) rehber dokümanı özetlenmiştir. Uygulama olarak web tabanlı yeni geliştirilen bir yazılım üzerinde süreç uygulanmıştır. Geliştirme boyunca, yazılım test sürecinde detaylı bir araştırma yapılmıştır. Web tabanlı yazılım projesi üzerinde TMMi modeli 2. seviyede uygulanmıştır ve TMMi modelinin Test Planlama aşamasında PRISMA yaklaşımı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study was to understand TMMi(Test Maturity Model Integration) and PRISMA(Practical Risk Based Testing) techniques for software testing. In the thesis , after an introduction, software quality and testing are reviewed. Next, ISTQB(International Software Testing Qualifications Board) is summarized for its relationship in particular with PRISMA. As an application , a web-based software was developed. During the development a detailed investigation on software testing processes, a web-based software project applying TMMi level 2 and PRISMA approach with in the Test Planning stage of TMMi was demonstrated.