Elazığ ilindeki spor kulüplerinin sosyal girişimcilik algısı
Social entrepreneurship perception of sports clubs in Elazig
- Tez No: 647837
- Danışmanlar: PROF. DR. SEBAHATTİN DEVECİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Değişen toplum yapısında önemli bir rolü olan girişimcilik kavramı yerini sosyal sorunlara kalıcı çözümler bulmaya çalışan kişilerin yer aldığı sosyal girişimcilik kavramına bırakmıştır. Son yıllarda gelişme gösteren bu alan nüfus içerisindeki pasif grubu etkin hale getirmekte önemli bir rol üstlenmiştir. Girişimcilik araştırmaları genel olarak artan bir yapı göstermesine rağmen, spor endüstrisine özellikle spor faaliyetlerinin yer aldığı benzersiz yapıya son yıllarda dikkat çekilmektedir. Bu alan giderek önem kazanmaya başlamaktadır. Günümüzde özellikle spor kulüpleri sosyal sorumluluk projeleri içinde yer almakta, stratejik amaçları doğrultusunda rekabet anlamında avantaj sağlamaktadır. Sosyal girişimcilik projelerinin de spor endüstrisinde yer alması bu avantajı daha çok artıracaktır. Bu nedenle araştırmanın temel amacı; Elazığ Valiliği İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğüne bağlı spor kurum ve kuruluşlarıyla ilgili derneklerde görevli yöneticilerin, üyelerin ve çalışanların sosyal girişimcilik ile ilgili görüşleri alınarak sosyal girişimcilik projelerine yönelik bakış açılarını değerlendirmektir. Araştırmanın evrenini Elazığ Valiliği İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğüne bağlı 164 spor kulübü yöneticisi ,üye ve çalışanları oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise basit tesadüfi yöntem kullanılarak belirlenen 250 (spor kulübü yöneticisi, üyesi ve çalışanları) gönüllü katılımcıdan oluşmaktadır. Elazığ İlindeki Spor Kulüplerinin Sosyal Girişimcilik Algısı'nı ölçmek amacı ile tarama yönteminde, Anket Tekniği kullanılmıştır. Araştırma iki bölümden oluşmakta; birinci bölümde katılımcılara ait demografik özelliklere ilişkin sorular,ikinci bölümde is üç boyuta ait yirmi soru bulunmaktadır. Verilerin analizinde lisanslı SPSS 24.0 paket programı kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemleri olarak sayı, yüzde, ortalama, standart sapma kullanılmıştır. Elazığ ilindeki spor kulüplerinin sosyal girişimcilik algılarına ilişkin anlamlı bir farklılığın olup olmadığını tespit etmek amacıyla değişkenler arasında t testi, Kruskal Wallis testi ve Tek yönlü (One way) varyans analizi yapılarak sonuçlar yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of entrepreneurship, which has an important role in the changing social structure, has been replaced by the concept of social entrepreneurship in which people trying to find permanent solutions to social problems are involved. This area, which has developed in recent years, has played an important role in making the passive group in the population effective. Although entrepreneurship research shows an increasing structure in general, the unique structure of the sports industry, especially sports activities, has been drawing attention in recent years. This area is getting more and more important. Today, especially sports clubs are involved in social responsibility projects and provide competitive advantage in line with their strategic goals. The inclusion of social entrepreneurship projects in the sports industry will further increase this advantage. For this reason, the main purpose of the study is to evaluate the perspectives of social entrepreneurship projects of managers, members and employees working in associations related to sports institutions and organizations affiliated to Elazig Governorship Provincial Directorate of Civil Society Relations. The universe of the study consists of 164 sports club managers, members and employees affiliated to the Elazig Governorship Provincial Civil Society Relations Directorate. The sample of the study consists of 250 volunteer participants (sports club managers, members and employees) determined by using a simple random method. In order to measure the Social Entrepreneurship Perception of Sports Clubs in Elazig province, the Questionnaire Technique was used in the screening method. The research consists of two parts; In the first part, there are questions about the demographic characteristics of the participants, and in the second part there are twenty questions belonging to three dimensions. Licensed SPSS 24.0 package program was used in the analysis of the data. Number, percentage, mean and standard deviation were used as descriptive statistical methods in the evaluation of the data. In order to determine whether there is a significant difference in social entrepreneurship perceptions of sports clubs in Elazig province, t test, Kruskal Wallis test and One way variance analysis were performed among the variables and the results were interpreted.