Effects of varying levels and differing durations of calorie restriction on cellular and synaptic proteins, as well as the inflammatory state of the female mouse brain
Değişen düzey ve farklı sürelerdeki kalori kısıtlamasının hücresel ve sinaptik proteinler ve dişi fare beyninin inflamatuvar durumu üzerine etkileri
- Tez No: 647836
- Danışmanlar: PROF. MICHELLE MARIE ADAMS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Yaşlanma, fonksiyonel gerilemeye sebep olan kaçınılmaz ve karmaşık bir süreçtir. Beyin yaşlanması ile ilgili olarak, bilişsel gerileme; öğrenme, hafıza, yürütücü işlevler, motor koordinasyon ve dil dahil olmak üzere birçok farklı alanda gerçekleşir. Hücresel ve moleküler düzeyde ise, yaşa bağlı bilişsel gerileme; anormal nöronal ağ, kök hücre tükenmesi, glial hücre aktivasyonu ve iltihaplanma gibi belirli özelliklerle açıklanmaktadır. Kalori kısıtlaması (KK), yaşlanmanın zararlı etkileriyle başa çıkmada yaygın olarak kullanılan bir yaklaşım olmasına rağmen uygulanma yöntemi üzerine uzlaşılmış tek bir yöntem yoktur. Bu çalışmada, MMTV-TGF-alfa dişi farelere değişen düzey ve farklı sürelerde kalori kısıtlaması uygulanmıştır. Çalışmalar, fareler 10 haftalıkken (Başlangıç) başlatılmıştır ve 49/50 haftalık ve de 81/82 haftalık olana kadar sürdürülmüştür. Çalışma, Ad-libitum (AL; kontrol), Kronik Kalori Kısıtlaması (KKK), Aralıklı Kalori Kısıtlaması - Kısıtlama (AKK-K) ve Aralıklı Kalori Kısıtlaması -Yeniden Besleme (AKK-YB) olarak adlandırılan dört farklı diyet grubunu içermektedir. Çalışmanın ilk amacı, hücresel ve sinaptik proteinlerdeki yaşa bağlı değişiklikleri ve dişi farelerin beyinlerinin iltihaplanma durumunu göstermektir. Çalışmanın ikinci amacı ise, kısa- ve uzun süreli olarak uygulanan değişen düzeydeki kalori kısıtlamalarının belirtilen özellikler üzerindeki etkilerini göstermektir. Bulgularımız, hem kronik hem de aralıklı KK'nın, sinaptik integrite proteinlerini , PSD-95 hariç, beyin yaşlanmasının etkilerine karşı uzun-süreli (81/82 hafta) uygulamada kısa-süreli (49/50 hafta) uygulamaya kıyasla değiştirdiğini göstermiştir. Benzer şekilde, hem kronik hem de aralıklı KK, proinflamatuvar belirteçler üzerinde zayıflatıcı bir etki göstermiştir, fakat IL-6 aynı dönemlerde yalnızca KKK'den etkilenmiştir. Ayrıca, nörojenez ve astrogliojenez arasındaki yaşa bağlı imbalans, DCX ve GFAP temel alınarak gösterilmiştir. Hem kronik hem de aralıklı KK, istatistiksel olarak anlamlı olmamasına rağmen astrogliogenez yoluyla etki eden telafi edici bir etki göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Aging is an inevitable and complicated process leading to functional decline. Regarding brain aging, cognitive decline takes place in multiple domains, including learning, memory, executive functions, motor coordination, and language. At the cellular and molecular level, age-related cognitive decline is elucidated with certain hallmarks, including aberrant neuronal network, stem cell exhaustion, glial cell activation, and inflammation. Calorie restriction (CR) is a widely-utilized approach for coping with aging's detrimental effects even though there is no one agreed way for the application of CR. In this study, varying levels of CRs were applied for differing durations to MMTV-TGF-alpha female mice. The study initiated when mice were 10-weeks of age (Baseline) and carried out until 49/50 weeks of age and 81/82 weeks of age. There were four dietary groups named Ad-libitum (AL; control), Chronic Calorie Restriction (CCR), Intermittent Calorie Restriction - Restriction (ICR-R), and Intermittent Calorie Restriction -Refeed (ICR-RF). The study's first aim was to show age-related changes in the cellular and synaptic proteins and the inflammatory state of the female mice's brains. The second aim of the study is to demonstrate the effects of varying levels of CR implemented for the short-term and the long-term manner on the same hallmarks. Our findings showed both chronic- or intermittent- CR altered the synaptic integrity proteins against brain aging at the long-term period (81/82 weeks) compared to the short-term (49/50 weeks) period except for PSD-95. Similarly, both chronic- or intermittent- CR showed an attenuative impact on the pro-inflammatory markers, but IL-6 was affected only by CCR at the same periods. Furthermore, an age-related imbalance between neurogenesis and astrogliogenesis was shown based on DCX and GFAP. Both chronic- or intermittent- CR showed a compensatory effect on it acting through astrogliogenesis, even though it was not statistically significant.