388 numaralı Ankara Şer'iyye Sicili transkripsiyonu ve değerlendirmesi (H. 1327 – M. 1909)
Transcription, summary and evaluation of Ankara Court Record, number 388
  1. Tez No: 647838
  2. Yazar: MUHAMMET ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYFULLAH KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Çalışma konusu olarak seçtiğimiz 388 Numaralı Ankara Şer'iyye Sicil Defteri, Hicri 1327/Miladi 1909 yılına ait mahkemeye intikal etmiş davaları ihtiva etmektedir. Şer'iyye sicillerimizin içinde veraset, mirâs, nafaka, bakım-onarım, vakıf, şahitlik, mal ve borç talebi ve hırsızlık davaları gibi konular yer almaktadır. Tezimizde öncelikle Ankara tarihine yer verilmiş, daha sonra Osmanlı Devleti'nin hukuk sistemini ele alınmıştır. İncelememizin sonraki aşamasında ise Şer'iye Sicilleri hakkında genel bir bilgi verildikten sonra çalışmamızın temelini teşkil eden 388 Numaralı Ankara Şer'iyye Sicili'nin transkripsiyonlu metnine yer verilmiştir. Çalışmamız sonuç, bibliyografya, tablolar ve örnek transkript metinler ile son bulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The subject we decided to study No. 388. Ankara Court record (Şer'iyye) at AH 1327/AD 1909 involves several cases that have passed to court. Our court records contain some topic like inheritance, heritage, almony, maintenance, foundation, testimony, theft cases and some demands for goods and debts. In our thesis, first, we supply general information about the history of Ankara then we inspect Ottoman Empire's judicial system. In the later course of our study, we gave general information about Ankara court record No. 388, which is base document of our work, and provide a transcripted text. Our study ends with summary, bibliography, tables and several sample transcript texts.