Yatarak tedavi gören şizofreni tanılı hastalardaki depresif belirtilerin, klinik özellikler ve karşılanmamış ihtiyaçlar ile ilişkisi
The relationship of depressive symptoms in schizophrenia in inpatient treatment with clinical characteristics and unmet needs
- Tez No: 647869
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TONGUÇ DEMİR BERKOL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
AMAÇ: Çalışmamızda, yatarak tedavi gören, akut alevlenme dönemindeki şizofreni tanılı hastalarda depresif belirtilerin sosyodemografik özellikler, klinik gidişat, tedavi seçimi, karşılanmış ve karşılanmamış ihtiyaçlar ile ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. YÖNTEM: Akut psikotik alevlenmesi olan şizofreni tanılı hastalara psikiyatri kliniğine yatışlarının başında ve taburculuklarından hemen önce, iki kez yüz yüze görüşme yapılmıştır. Sosyodemografik veri formu, Pozitif ve Negatif Semptom Ölçeği, Calgary Şizofrenide Depresyon Ölçeği, İçgörünün Üç Bileşenini Değerlendirme Ölçeği, UKU Yan Etki Değerlendirme Ölçeği, Camberwell İhtiyaç Değerlendirme Ölçeği Kısa Formu ve Klinik Global İzlenim Ölçeği çalışmacı tarafından, Beck İntihar Düşüncesi Ölçeği ise hastalar tarafından doldurulmuştur. Hastaların taburculuk tedavileri, uzun etkili enjektabl antipsikotik tedavi başlanıp başlanmadığı, yatarak tedavileri esnasında elektrokonvülsif tedavi alıp almadıkları ve yatış gün sayıları çalışmaya dahil edilmiştir. BULGULAR: 45 kadın ve 45 erkek şizofreni tanılı hasta çalışmaya dahil edildi. İlk değerlendirmede 35 hastada depresyon tanısı saptandı. Depresyon tanısı olan ve olmayan gruplar arasında sosyodemografik veriler, karşılanmamış ihtiyaçlar ve hastalık öyküsü açısından anlamlı farklılık yoktu. Ancak istatistiksel olarak anlamlı olmasa da karşılanmamış ihtiyacı fazla olan hastalarda depresyon daha ön planda idi. Taburculuk öncesi değerlendirmede tüm hasta gruplarında pozitif ve negatif semptom puanları, depresif belirti puanları düşmüş, içgörü puanları artmıştı. Depresyon tanısı olan hastalarda tedavi seçimi açısından depresyon tanısı olmayanlara göre anlamlı farklılık bulunmadı. Depresyon tanısı olan hastalardan yalnızca 4 kişiye antidepresan tedavi eklenmişti. SONUÇ: Çalışmamızda depresyon tanısı olan ve olmayan şizofreni hastaları arasında sosyodemografik veriler, klinik gidişat ve tedavi seçimi açısından anlamlı farklılıklar olmaması, depresyonun şizofreninin bir parçası olarak görüldüğü bakış açısına uygun düşmektedir. Daha uzun süreli ve çok merkezli çalışmalarla bu bulguların desteklenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: In our study, we aimed to evaluate depressive symptoms in schizophrenia patients who require inpatient treatment in acute exacerbation period in terms of sociodemographic characteristics, clinical course, treatment choises, and met and unmet needs. METHOD: Two face-to-face interviews were conducted with schizophrenia patients with acute psychotic exacerbation at the beginning of their admission to the psychiatry clinic and just before their discharge. The sociodemographic data form, the Positive and Negative Symptom Scale, the Calgary Depression Scale in Schizophrenia, the Three Components of Insight Scale, the UKU Side Effect Rating Scale, the Camberwell Needs Assessment Short Form and the Clinical Global Impression Scale were filled by the researcher, and the Beck Suicidal Ideation Scale by the patients. The patients were included in the study whether they received discharge treatment, whether long-acting antipsychotic was started, whether they received electroconvulsive therapy during their inpatient treatments and the number of days of hospitalization. RESULTS: 45 female and 45 male patients diagnosed with schizophrenia were included in the study. In the first evaluation, 35 patients had depression. There was no significant difference between the group with and without depression in terms of sociodemographic data, unmet needs, and disease history. However, although it was not statistically significant, depression was more prominent in patients with higher unmet needs. In the evaluation before discharge, positive and negative symptom scores, depressive symptom scores decreased, and insight scores increased in all patient groups. There was no significant difference in the choice of treatment in patients with depression compared to those without depression. Antidepressant treatment was added to only 4 patients among the patients with depression. CONCLUSION: The fact that there were no significant differences in terms of sociodemographic data, clinical course and treatment selection between schizophrenia patients with and without depression in our study corresponds to the view that depression is seen as an integral part of schizophrenia. These findings should be supported by longer and multi-center studies.