Serum matriks metalloproteinaz–3 (MMP-3) düzeylerinin şizofreni hastalarında değerlendirilmesi ve klinik belirti şiddeti ile ilişkisi
Evaluation of serum matrix metalloproteinase-3 (MMP-3) levels in schizophrenia patients and its association with clinical symptom severity
  1. Tez No: 828132
  2. Yazar: HÜSEYİN KAYIRGAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ERKIRAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
AMAÇ: MMP-3'ün sinaptik plastisitenin düzenlenmesi, nöronal ağların oluşumu ve inflamatuar tepkilere neden olması nedeniyle şizofreni patogenezinde rol alabileceği düşünülerek şizofreni hastalarını cinsiyet ve yaş açısından eşleştirilmiş sağlıklı kontrollerle karşılaştırarak MMP-3'ün şizofrenideki olası rolünü, cinsiyet farklılığının, klinik belirti şiddetinin ve depresyonun MMP-3 düzeyleri ile ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu çalışma, Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde psikiyatri kliniklerinde akut alevlenme döneminde yatarak tedavi gören şizofreni tanılı 75 hasta üzerinde gerçekleştirilmiştir. Katılımcılar arasında 40 kadın ve 35 erkek hasta bulunmaktadır. Ayrıca, sosyodemografik özellikler açısından hastalarla benzer olan toplam 40 erkek ve 40 kadın sağlıklı kontrol birey de çalışmaya dahil edilmiştir. Katılımcılardan sosyodemografik ve klinik bilgileri içeren bir form doldurmaları istenmiştir. Şizofreni tanılı hastalara tedavi öncesi ve sonrasında Pozitif ve Negatif Sendrom Ölçeği (PANSS), Klinik Global İzlenim Ölçeği (KGİ) ve Calgary Şizofrenide Depresyon Ölçekleri uygulanmıştır. Tüm katılımcıların tedavi öncesi ve sonrasında enflamatuar parametreleri, beden kitle endeksi ve bel çevresi ölçümleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: This research aimed to explore the potential involvement of MMP-3 in the development of schizophrenia, considering its impact on regulating synaptic plasticity, the formation of neural networks, and the initiation of inflammatory reactions. To achieve this, the study compared MMP-3 levels in individuals with schizophrenia to those in healthy controls who were matched for gender and age. Additionally, the study aimed to investigate how MMP-3 levels related to gender differences, the severity of clinical symptoms, and the presence of depression among individuals diagnosed with schizophrenia. MATERIALS AND METHODS: This research was carried out at the Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Mental Health and Nervous System Diseases Training and Research Hospital's psychiatric clinics, involving 75 patients diagnosed with schizophrenia who were hospitalized during the acute exacerbation phase. The study included 40 female and 35 male patients. Additionally, 40 healthy control individuals, consisting of 40 males and 40 females, who closely matched the patients in terms of sociodemographic characteristics, were also incorporated into the study. All participants were requested to complete a questionnaire that collected sociodemographic and clinical information. For the individuals diagnosed with schizophrenia, the research team administered the Positive and Negative Syndrome Scale (PANSS), Clinical Global Impression Scale (CGI), and Calgary Depression Scale for Schizophrenia both before and after treatment. Furthermore, inflammatory parameters, body mass index, and waist circumference measurements were recorded for all participants before and after the treatment.