Warfarin kullanan hastaların tedaviye uyumu ve hedef INR değerini etkileyen faktörler
Compliance of patients using warfarin to the treatmentand the factors affecting the target INR
- Tez No: 647885
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN KURTOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Warfarin yaygın olarak kullanılan antikoagülanlardandır. Warfarin kullanan hastalarda, ilaca bağlı komplikasyonları azaltmak ve buna bağlı olarak mortalite, morbidite ve maliyeti düşerebilmek için eğitimin ve tedaviye uyumun önemli olduğu, vurgulanmaktadır. Çalışmamızda, warfarin kullanan takipli hastaların tedaviye uyumlarını incelemek, sosyodemografik özelliklerin ve tedaviyle ilgili bilgi seviyelerinin hedef INR değerine etkisini araştırmak amaçlanmıştır. Yöntem: Kesitel, tanımlayıcı nitelikteki çalışma, 01.03.2020-31.05.2020 tarihleri arasında Kütahya Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniği'nde yapılmıştır. veri toplama aracı olarak Sosyodemografik Bilgi Formu, Klinik Veriler Formu ve Modifiye Morisky Ölçeği (MMÖ) olmak üzere üç farklı anket formu kullanılmıştır. Verilerin karşılaştırılmasında Ki-Kare testi, Mann Withney U testi, t testi kullanılmıştır. Analizlerde istatistiksel anlamlılık düzeyi p˂0,05 olarak kabul edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya 104 hasta dahil edildi. katılanların yaş ortalaması 70,7±13,0 yıldı ve %57,7'si erkekti. Hastaların %11,5'i okuryazar değil, %41,3'ünün gelir durumu 2000 TL'nin altında, %32,7'si kırsal bölgede yaşıyordu. Çalışmaya katılan hastaların %30,8'i serebrovasküler hastalık, %19,2'si atriyal fibrilasyon, %13,5'i protez kalp kapağının olması nedeniyle warfarin kullanmaktaydı. Hastaların %78,8'i warfarin kullanımı konusunda eğitim aldığını ve eğitim alanların %82,9'u bu eğitimi doktordan aldığını belirtti. Çalışmaya katılan hastaların %44,2'si INR aralığını bildiğini; %44,2'si warfarinin diğer ilaçlarla, %43,3'ü yiyeceklerle etkileşime girdiğini belirtti. MMÖ'ye göre hastaların %68,3'ü yüksek motivasyona, %49'u yüksek bilgi düzeyine sahipti.
Özet (Çeviri)
Objective: Warfarin is one of the commonly used anticoagulants. It is emphasized that education and adherence to treatment are important in patients using warfarin in order to reduce complications due to warfarin and to decrease mortality, morbidity and cost. In this study, it was aimed to examine the compliance of patients using warfarin with follow-up in the Family Medicine Outpatient Clinic of Kütahya Health Sciences University Faculty of Medicine Evliya Çelebi Training and Research Hospital, and to investigate the effect of sociodemographic characteristics and knowledge levels about treatment on the target INR value. Method: This cross-sectional, descriptive study was conducted in Kütahya Evliya Çelebi Training and Research Hospital Family Medicine Outpatient Clinic between 01.03.2020-31.05.2020. The sample size was calculated in the epi-info program as at least 98 patients with a 95% confidence interval of 5% margin of error. Verbal and written consents of the participants were obtained in the study conducted on a voluntary basis. In the study, three different questionnaire forms, namely Sociodemographic Information Form, Clinical Data Form and Modified Morisky Scale (MMS), were used as data collection tools. Descriptive statistics are presented as percentage, mean and standard deviation. The normal distribution suitability of the variables was investigated using the Kolmogorov Smirnov Test. Chi-square test, Mann Withney U test and t test were used in comparison of data. The statistical significance level in the analyzes was accepted as p˂0.05. Results: A total of 104 patients who agreed to participate in the study within the specified date range were included. The average age of the participants in the study was 70.7 ± 13.0 years and 57.7% were male. 11.5% of the patients were illiterate, the income level of 41.3% was below 2000 TL, and 32.7% were living in the rural area. 30.8% of the patients participating in the study were using warfarin due to cerebrovascular disease, 19.2% atrial fibrillation, 13.5% due to having a prosthetic heart valve. 78.8% of the patients stated that they received training on the use of warfarin and 82.9% of those who received training stated that they received this training from a doctor. 44.2% of the patients participating in the study knew the INR interval; 44.2% stated that warfarin interacted with other drugs and 43.3% with food. According to MMS, 68.3% of the patients had high motivation and 49% had a high level of knowledge.