Tekstil boyar maddelerinin adsorpsiyon ile gideriminde aktif karbon/maghemit kompozitinin kullanılması
Using activated carbon/maghemite composite for removal of textile dyes by adsorption
  1. Tez No: 647905
  2. Yazar: FİKRET ALPEREN ARSLANKÖYLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEHZAT BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada distile sudan ve sentetik tekstil atıksuyundan Reaktif Black 5 (RB5)'in adsorpsiyon ile gideriminde toz aktif karbon/maghemit kompoziti (MKTA) kullanılmıştır. Adsorpsiyon süreci üzerine başlangıç RB5 konsantrasyonu, pH ve MKTA dozu gibi çeşitli parametrelerin etkisi araştırılmıştır. Belirli şartlar altında distile sudan RB5 giderimi ∼%97 olarak tespit edilmiştir. Distile sudan ve sentetik tekstil atıksuyundan 100 mg/L RB5 gideriminde MKTA adsorpsiyon kapasiteleri sırasıyla 84,7 ve 54,55 mg/g olarak bulunmuştur. Langmuir izotermi MKTA'nın maksimum adsorpsiyon kapasitesini orta derece bir R2 değeri ile (0,962) 232,55 mg/g olarak tahmin etmiştir. Adsorpsiyon verisi freundlich izotermine 0,978 R2 değeri ile uyum göstermiştir. Yapılan çalışmanın sonuçları MKTA'nın tekstil atıksularından renk gideriminde potansiyel bir adsorbent olacağını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In the present study, powder activated carbon/maghemite composite (MCPA) was used for the removal of Reactive Black 5 (RB5) by adsorption from distilled water and synthetic texile wastewater. The effects of the various parameters such as initial RB5 concentration, pH, and MCPA dosage on the adsorption process were investigated. RB5 removal efficency from distilled water was found to be ∼97% under certain conditions. The adsorption capacity of MKTA for the removal of 100 mg/L RB5 from distilled water and synthetic textile wastewater were found to be 84.7 and 54.55 mg/g, respectively. The Langmuir isotherm predicted a 232.55 mg/g maximum adsorption od MCPA capacity with a moderate R2 value (0.962). The adsorption data was fitted to Freundlich isotherm with R2 0.978. The results of the study showed that the MCPA posses a potential adsorbent for the removal of dyes from textile wastewater.